15 thoughts on “Otvorený list ZAP ministerke zdravotníctva SR (7.12.2018)

 1. Argument poisťovne že dorovnanie od 1.7.2018 nie je možné, pretože by nebolo v súlade s platnými zmluvami neobstojí, pretože aj verejne deklarovaný prísľub riaditeľnky VŠZP, zo začiatku tohto týždňa, preplácať výkony a lieky pre pacientov vyšetrených nezmluvnými lekármi od 1.12. resp. od 3.12.2018 bol tiež v rozpore s platnosťou/neplatnosťou zmlúv. Pred televíznymi kamerami na TA3 tento postup obhajoval aj predseda Zdravotn. výboru NR p. Štefan Zelník. Takže jedine čo bráni dorovnaniu nie je platnosť/neplatnosť zmlúv, ale verejný prísľub riaditeľky poisťovne že tak urobí.

 2. S cieľom vyhnúť sa patovej situácii by možno pre mnohých bol prijateľný aj príp. kompromisný návrh – doúčtovať aspoň časť nadlimitných výkonov – t.zn. nadlimitné výkony minimálne do sumy 50% doterajšieho mesačného limitu, nie však menej ako 75% týchto nadlimitných výkonov. A v prípade že ich sumárna hodnota nedosahuje 50% mesačného limitu doúčtovať všetky. V zlmluve by sa to dalo ošetriť formuláciou ročného zúčtovania…. (?)

 3. Som všeobecný lekár, dňa 5.12.2018, po odbornom seminári, zúčastnení všeobecní lekári – siedmi z iných zoskupeniach, ja sám som zo ZAP-u, začala sa diskusia o zmluvách s VšZP. Jeden z prítomných kolegov s posmechom povedal: “ Si hlúpy, zostaň v ZAP, čo vybojujete, vybojujete aj pre nás ostatných“, k čomu sa ostatní s úsmevom pridali.
  Nie som analytik ani stratég pre obchodné jednania. Ak ZAP bojuje, má prioritne obhájiť záujmy vlastných členov a pokiaľ sa podarí získať pre nich výhodnejšie podmienky, potom budú aj ostatní motivovaní pridať sa k ZAP-u. Veľký problém vidím v neistých krokoch ZAP-u, ak pred dvoma mesiacmi bola daná výpoveď, malo to byť medializované s vysvetlením budúcich problémov, 1.12.2018 , pri nedohode, mal byť deň „D“ a tvrdo pristúpiť k realizácii nezmluvného vzťahu ( vrátene priamych platieb, obmedzenie návštev na akútne stavy) a určite by bola rýchla reakcia kompetentných. Reagovať na verejný prísľub jeho akceptáciou sme dali jednoznačne najavo že nemáme „gule“ a VšZP je na koni. ZAP nemá čakať do 31.12., ale dať ultimátum , že ak nedôjde k dohode do napr. 14.12.2018, členovia ZAP-u naplnia literu zákona v zmysle nezmluvného vzťahu. Verejný prísľub nie je zmluva a je časovo ohraničený. Z môjho pohľadu je načase zmeniť rétoriku a z chronického stavu urobiť akútny.

  1. Dobrý deň, pán kolega,

   viem o čom hovoríte….Aj u nás sa sa smejú tomu, kto bojuje…Tí sa smejú, čo sa zvezú!!!! Prenesmierne ma to, slušne povedané, hnevá….Súhlasím aj s ostatným, čo píšete.Hlavne vydržme, stojme pri tých, ktorí kvôli ná,ostatným bojujú, nespia a absentujú v svojich rodinách…

   1. Otázja znie: Koľkí z nás sú odhodlaní a pripravení ísť až za hranicu a pri neakceptovaní našich podmienok prejsť aj do pozície nezmluvných lekárov? Ak by sme všetci mali takú guráž a nepodpisovali by sme individuálne podsúvané VšZP dodatky, tak by vedenie ZAP mohlo cítiť silný mandát zdola a nemuseli by sa obávať toho, že v závere boja budú zastupovať len hŕstku vytrvalcov a potom VšZP, politici a médiá sa im a aj nám všetkým potom vysmejú do tváre …

   2. Dnes mi pacientka v ambulancii povedala, že si musí zmeniť poisťovňu. Povedal som jej, že nie pani Čonková, kvôli mne si nemusíte meniť poisťovňu. Ona na to, to nie kvôli vám, pán doktor. Oni mi nebudú preplácať lieky! Tak som sa v duchu zasmial…

 4. Dnes mi pacientka v ambulancii povedala, že si musí zmeniť poisťovňu. Povedal som jej, že nie pani Čonková, kvôli mne si nemusíte meniť poisťovňu. Ona na to, to nie kvôli vám, pán doktor. Oni mi nebudú preplácať lieky! Tak som sa v duchu zasmial…

 5. Nemôžem si pomôcť, ale z obsahu listu p. ministerke vyplýva celkom jednoznačne, že je dobojované. My už s tým neurobíme nič. Je to na p. ministerke. Z posledného odstavca to jasne vyplýva.
  Posledná veta je: „Váš postoj a stanovisko k predmetnej veci bude ZAP akceptovať“…Treba k tomu ešte niečo dodať? Čiže či bude jej postoj k predmetnej veci negatívny, alebo pozitívny, ZAP zmluvy podpíše…Ide už len o to, kedy sa ministerka vyjadrí a ešte i o to, či jej prípadné kladné stanovisko bude VšZP akceptovať… Alebo niečo v tom texte dobre nechápem???

 6. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď na moje nejasnosti. Vyčerpávajúco ste mi odpovedali v nočnom maili. Tu už nejde o osobnú hrdosť, ale o obhajobu našej základnej ľudskej dôstojnosti. Denodenne nosíme „kožu na trh“ do svojich ambulancií. Dostávame zaplatené len za to, čo si svojimi rukami a hlavne hlavami „vydrieme“, bez štedrých „bakšišov“ od štátu, musíme platiť všetky odvody bez generálneho „pardóóón!!“, techniku kupovať cez úvery, lízingy a nie za štátne prachy …. Ak nás teda náš partner- poisťovňa z pozície „tej najvyššej“ považuje len za vazalov, „žobrákov o almužnu“ a nie rovnocenných partnerov, bez elementárnej úcty k tým, ktorí už i desaťročia stoja v prvej línii boja proti nástrahám chorôb ba i smrti, tak je to nielen veľmi smutné, ale i úbohé…Takže : ak si sami seba len trochu vážime, keď úcta úplne absenduje tam, kde by jej malo byť na rozdávanie, tak už necúvajme… Držím všetkým palce.

 7. Znova je problém s lekárňou kôli receptom, údajne volali do poisťovne, ktorá im povedala, že nemáme na recepte vyškrtávať poisťovňu a dávať tam, že hradí pacient, lebo to pacientovi neuhradia. Máme písať po starom. Robím len to, čo sme mali dané ako doporučenie pri predpise liekov od 1.12.2018 zo ZAPu, sú s tým problémy. Vyslovene po nás kričia do telefónu, že nikto iný to tak nerobí.

  1. Ja som tiež dnes bola „upozornená“ lekárňou, že nemám vyškrtávať „hradí poisťovňa“, vraj stačí len napísať „nezmluvný lekár“ !? To je to, že každý „bojujeme“ s tou netypickou situáciou a potrebujeme, aby sme to robili rovnako. A doporučenie bolo, že na základe Zákona o lieku treba napísať nezmluvný lekár a vyškrtnúť „hradí poisťovňa“. Veď lekárne majú tiež generálny prísľub, na základe ktorého majú VšZP veriť, že to budú mať uhradené a nenútiť pacienta hradiť, tak ako aj my veríme prísľubu VšZP a nekešujeme od pacientov za vyšetrenie!

Pridaj komentár

Začnite písať... Pre zrušenie stlačte ESC.

Na začiatok