Z médií: Na nedostatok peňazí upozorňujú aj súkromní lekári

https://www.webnoviny.sk/vzdravotnictve/na-nedostatok-penazi-upozornuju-aj-sukromni-lekari/?fbclid=IwAR3MpDKTwLoTs4KJ80Rnaf4VAD7TGO0pN_BgxZ_nxOO-BL-5u8b3SuBJyF8

 

Ďalší zväz lekárov upozorňuje na to, že poisťovne nemajú peniaze. Po Združení ambulantných poskytovateľov (ZAP) sa ozvala aj Asociácia súkromných lekárov (ASL).

Ambulantný sektor podľa nich zrejme nepatrí medzi priority ministerstva. „Mrzí nás, že ministerka zdravotníctva, sama lekárka, pri ambulantných lekároch nestojí,“ uvádza ASL vo svojom vyhlásení.

Lekári nevnímajú zrušenie limitov od zdravotných poisťovní ako veľký ústupok ambulantným lekárom. „Je to len odstránenie bezprecedentného zneužívania práce lekárov, ktorí mali vďaka limitom zaplatenú len časť svojich výkonov. Zvyšok robili zadarmo, niekedy týždeň či 10 dní v mesiaci,“ upozorňuje ASL.

O POMOC ŽIADAJÚ PREMIÉRA

Súkromní lekári podporili vyhlásenie ZAP, že zdravotné poisťovne nemajú dostatok peňazí.

Potvrdzujú to aj výsledky rokovaní zástupcov ambulantných lekárov združených v Zdravite vo všetkých zdravotných poisťovniach. O tom, že v prvých mesiacoch tohto roka hospodárili so stratou, už všetci vieme. Vieme tiež, že zo slávnostne oznámeného dofinancovania zdravotníctva v sume 90 miliónov eur je reálna približne polovica,“ vymenúva ASL.

Stretnutia s ministerkou Andreou Kalavskou podľa asociácie nikam neviedli. Preto sa so žiadosťou o riešenie problémov ambulantného sektora obrátili na premiéra Petra Pellegriniho.

MINISTERSTVO SA OHRADILO

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská sa voči tvrdeniam ASL dôrazne ohradzuje. „Sama je lekárkou a na práci lekárov jej veľmi záleží,“ reagovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Podľa nej Kalavská robí všetko pre to, aby sa podmienky na prácu lekárov postupne zlepšovali.

Ambulantný sektor patrí podľa MZ k segmentom, kde sa realizovalo v roku 2018 finančné navýšenie o 50 mil. eur viac v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Ministerstvo ďalej vyčíslilo svoje kroky, tak ako v reakcii na vyhlásenie ZAP.

 

Pridaj komentár

Začnite písať... Pre zrušenie stlačte ESC.

Na začiatok