Aktuálne informácie k eDohodám pre VLD, VLDD a GYN

Informácie z 03.03.2025

V súvislosti so zavádzaním novej služby eDohody si Vám dovoľujeme oznámiť aktualizovaný postup:

    • V priebehu nasledujúcich dní Vám budú poštou distribuované z NCZI bezplatné nové čítačky pre overenie prítomnosti pacienta cez eID. Považujte to prosím za úprimnú snahu NCZI o maximálne zjednodušenie a uľahčenie procesu uzatvárania dohôd o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Tento krok je prejavom záväzku NCZI podporiť plynulý prechod na novú službu eDohody a vyjsť Vám v tomto procese čo najviac v ústrety. Uvedomujú si, že Vaša práca je náročná, a preto sa snažia minimalizovať administratívnu záťaž spojenú s novými procesmi.
    • Pripojenie tejto druhej čítačky bude možné až po výzve dodávateľa Vášho informačného systému.
    • Od 3. 3. 2025 sa na Vašej práci v súvislosti s dohodami o poskytovaní zdravotnej starostlivosti nič nemení. Čakajte na informáciu od vášho dodávateľa informačného systému o spustení funkcionality eDohody vo Vašom informačnom systéme.
    • Kontrolujte si prosím kapitácie v jednotlivých zdravotných poisťovniach.
    • Novú čítačku pre overenie prítomnosti pacienta cez eID si pripojte až po výzve dodávateľa svojho informačného systému, po inštalácii služby eDohody vo vašom informačnom systéme.
      Ak čítačku nedostanete do 21. 3. 2025, kontaktujte, prosím, Call centrum NCZI  02/32 353 030, a čítačku Vám odošlú. Kontaktný formulár v prípade potreby: https://www.ezdravotnictvo.sk/sk/kontaktny-formular

Informácie z 27.02.2025

Dovoľujeme si Vám zaslať stručné a dôležité informácie k elektronickým dohodám o poskytovaní zdravotnej starostlivosti a registru dohôd: 

    • dňa 01.03.2025 NCZI spúšťa modul eDohody a register dohôd o poskytovaní zdravotnej starostlivosti
    • elektronické dohody sa týkajú všeobecnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti (VLD, VLDD) a primárnej špecializovanej gynekologickej ambulantnej starostlivosti
    • v registri dohôd budú dňa 01.03.2025 na základe údajov zo zdravotných poisťovní nahraté platné dohody
    • čo najskôr, najneskôr do 31.05.2025 je potrebné vlastný zoznam kapitovaných pacientov porovnať so zoznamom v registri dohôd vedenom NCZI a prípadných chýbajúcich pacientov zapísať do registra dohôd. Zároveň obvyklým spôsobom budete zasielať prírastky a úbytky do zdravotných poisťovní cez dávku 748n (posledná dávka bude za máj 2025).
    • od 01.06.2025 bude podkladom pre zúčtovanie kapitačných platieb zdravotnými poisťovňami register dohôd
    • dohody o poskytovaní, ktoré sa zapisujú do registra dohôd (VLD. VLDD. GYN) sa budú uzatvárať elektronicky prostredníctvom občianskeho preukazu s elektronickým čipom alebo dokladom o pobyte s elektronickým čipom s použitím čítačky kariet. Ak osoba nemá občiansky preukaz s elektronickým čipom alebo doklad o pobyte s elektronickým čipom, alebo existujú iné prekážky, je poskytovateľ dohodu, ktorá sa zapisuje do registra dohôd povinný uzatvoriť v listinnej podobe a údaje z nej zapísať do registra dohôd bezprostredne po jej uzatvorení
    • technické špecifikácie čítačky stanoví dodávateľ Vášho informačného systému; odporúčame začať používať čítačky až potom ako Vám to umožní dodávateľ softvéru; v prechodnom období do 31.05.2025 bude možné nové dohody uzatvoriť v listinnej forme a do registra dohôd ich zadať aj bez použitia čítačky. Odporúčame Vám si nekupovať nové čítačky pre zapájanie občianskych preukazov pacientov a ak aj máte druhú čítačku, aby ste ju nezapájali a neskúšali v ambulantnom systéme. Stále platí, že informácie ako a kedy si pripojiť novú čítačku dostanete, keď to bude možné a hlavne vtedy, keď Váš informačný systém bude na pripojenie pripravený. Ako postupovať pri zavádzaní elektronizácie dohôd budete informovaní. 

Informácie z 25.02.2025

Dovoľujeme si vás informovať, že aktuálne sú už zverejnené aktualizované materiály na linku edohody – procesné scenáre k edohodám (skrátená praktická verzia manuálu).

Zatiaľ všetko ako informácia pre poskytovateľov, podrobný postup v každom informačnom ambulantnom systéme bude poskytnutý od poskytovateľov Vašich informačných systémov. Stále platí, že pripojenie čítačiek na ďalšie karty je možné až po obdržaní inštrukcií od poskytovateľov Vašich informačných systémov.

Podrobné informácie o procese získate na:

* Základné informácie: manuál aj procesný scenár v PDF podobe na stiahnutie.

Priamy link na PDF Manuál pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti verzia 24.2.2025.

Priamy link na PDF Procesné scenáre verzia 24.2.2025.

* Metodický pokyn (aj s prílohami).

Priamy link na PDF dokument Metodický pokyn verzia 24.2.2025.

* Procesné scenáre.

Pridaj komentár

Začnite písať... Pre zrušenie stlačte ESC.

Na začiatok