Reakcia ZAP-u k predstavenému prvému návrhu reformy nemocníc

ZAP

 

Návrh Ministerstva zdravotníctva k optimalizácii siete nemocníc (OSN), ktorý bol predstavený zástupcom odbornej verejnosti a predložený na diskusiu, takmer identicky kopíruje pôvodný návrh stratifikácie nemocníc predložený v roku 2019 exministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou.

Zuzana Dolinková, prezidentka ZAP:

,,Tak ako sme za Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) deklarovali už pred dvomi rokmi, máme za to, že tak ako nie je možné začať stavať dom od strechy, rovnako považujeme za nereálne reformovať slovenské zdravotníctvo od hora, a teda od reformy siete nemocníc, ktoré sú až vrcholovým stupňom poskytovania zdravotnej starostlivosti. Ak máme zanedbané a prehnité základy, ktoré v ponímaní zdravotnej starostlivosti predstavuje prednemocničná, teda ambulantná zdravotná starostlivosť, samotná optimalizácia siete nemocníc nemôže pre pacienta priniesť požadovaný efekt. Reformovať je nevyhnuté nielen primárnu všeobecnú, ale súčasne aj špecializovanú ambulantnú starostlivosť.“

To, čo dnes okrem času prioritne nášmu zdravotníctvu chýba, je predovšetkým zdravotnícky personál. Ľudské zdroje, ich udržateľnosť, navrátenie do rezortu a nastavenie motivácie zdravotníkov zostať v systéme, bolo neskoro začať riešiť už včera. Dosiahnutie tohto cieľa však predložený návrh optimalizácie siete nemocníc nijako nerieši. Akokoľvek modernizované a rekonštruované budovy nemocníc budú zbytočné, ak v nich nebude mať kto liečiť. Pacienti potrebujú dostupnú, kvalitnú, spravodlivú a solidárnu zdravotnú starostlivosť. Bez zdravotníkov, bez toho, aby sme konečne zreálnili výšku výdavkov na zdravotníctvo na úroveň priemeru krajín Európskej únie a bez toho, aby sme jasne zadefinovali nárok pacienta, to však nepôjde.

 

 

 

 

Pridaj komentár

Začnite písať... Pre zrušenie stlačte ESC.

Na začiatok