Pomoc prišla v hodine dvanástej – TA3

ZAP

Nemocnice a lekári avizovali, že ak od zdravotných poisťovní nedostanú viac peňazí, nepodpíšu s nimi nové zmluvy. Pacientom tak hrozilo, že dostanú už len neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) na utorkovej tlačovej konferencii oznámil, že do zdravotníctva má v tomto roku prísť navyše 365 miliónov eur.

Ani z týchto peňazí však nemocnice a ambulancie veľa neuvidia. Ide totiž o budúce výnosy z daní a odvodov a o zvýšenie základného imania Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Zdravotné poisťovne platia za výkony poskytovateľom, teda nemocniciam a lekárom. S nimi majú uzatvorené zmluvy a dodatky. Tie aktuálne končia v marci, respektíve v apríli, a preto asociácie a združenia, ktoré zastupujú poskytovateľov, s poisťovňami rokujú o nových podmienkach.

„V prvom rade nám prekážajú šetriace opatrenia, ktoré nás vedú k tomu, aby sme šetrili na liečbe pacientov, a takisto uprednostňovali pacientov Všeobecnej zdravotnej poisťovne,“ zdôrazňuje prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov MUDr. Jaroslava Orosová.

Zmluvy členov Zväzu ambulantných poskytovateľov sa končia koncom marca. Ak sa s poisťovňami nedohodne, tisíc sedemsto lekárov vraj nevýhodné zmluvy nepodpíše. Rovnaký postoj má aj Zdravita, ktorá zastupuje dvetisíc tristo neštátnych ambulantných lekárov.

Reportáž nájdete v archíve na webe TA3 (17:10):

Pridaj komentár

Začnite písať... Pre zrušenie stlačte ESC.

Na začiatok