Zdravotníctvo sa prepadáva do krízovej situácie

ZAP

Návrh rozpočtu pre zdravotníctvo v budúcom roku výrazne zhorší už tak zlú situáciu v podfinancovanom sektore. Zároveň s rozhodnutím Ministerstva financií znížiť ešte v tomto roku platbu za poistencov štátu o 232,5 miliónov eur, bude znamenať, že sa slovenské zdravotníctvo prepadne do krízovej situácie. V situácii nastupujúcej 3. vlny pandémie a dlhodobého podfinancovania tohto sektoru ide o nepochopiteľné a škandalózne rozhodnutia hazardujúce so zdravím občanov.

Neustále znižovanie platieb za poistencov štátu ide proti všetkým vyhláseniam vlády, ktorá tvrdila, že chce zvyšovať kvalitu zdravotníctva. V praxi tieto návrhy spôsobia akútny nedostatok financií v systéme a ohrozia poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Obávame sa, že to môže spôsobiť problémy s nákupom zdravotného materiálu a viesť k ďalšiemu zadlžovaniu alebo ohroziť vyplácanie miezd zdravotného personálu a spôsobiť ich ďalší masívny odliv.

Poďakovanie zdravotníkom za ich hrdinské nasadenie počas pandémie sa vďaka tomuto návrhu mení na výsmech. Ministerstvo financií avizuje najväčšie šetrenie práve v najviac zasiahnutom rezorte. Zároveň opäť znižuje rozpočet pre tento sektor. To je paradox, ktorý sa nedá pochopiť, preto veríme, že tieto návrhy ešte budú prehodnotené.

Okolité štáty v čase pandémie zvyšujú finančné prostriedky pre zdravotníctvo, na Slovensku je to naopak. Platba za poistenca štátu bude v roku 2022 v Českej republike 77 eur, na Slovensku poklesne a to na 31 eur. Ďalšie zníženie platby za poistencov štátu len ilustruje nezáujem tejto vlády o slovenské zdravotníctvo a o skupiny, ktoré často zdravotnú starostlivosť potrebujú najviac – deti, matky na materskej alebo dôchodcov.

Navyše, počas pandémie boli odkladané plánované hospitalizácie, predĺžili sa čakacie listiny, znížil sa počet novo – diagnostikovaných pacientov. Táto odložená starostlivosť spôsobí ďalšie zvýšenie nákladov, keďže pacienti prichádzajú v neskorších štádiách svojej diagnózy a ich liečba je tak nákladnejšia.

Ak vláda SR nepristúpi k stiahnutiu tohto návrhu a nezmení prístup k financovaniu slovenského zdravotníctva, budeme musieť ako organizácie združujúce poskytovateľov zdravotnej starostlivosti pristúpiť k aktívnym krokom na zabránenie krízového scenára.

Spoločné stanovisko organizácií pôsobiacich v sektore zdravotníctva:

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR – prezident Tomáš Malatinský
Asociácia nemocníc Slovenska – prezident Marián Petko, viceprezident Igor Pramuk
Asociácia súkromných lekárov – prezident Marián Šóth
Asociácia polikliník a zdravotníckych zariadení – prezident Štefan Zelník
Zväz ambulantných poskytovateľov – prezidentka Jaroslava Orosová

 

Pridaj komentár

Začnite písať... Pre zrušenie stlačte ESC.

Na začiatok

UPOZORNENIE PRE ČLENOV ZAP

Dňa 22. 4. 2025 čerpáme celozávodnú dovolenku.

Vašim podnetom sa budeme venovať
od stredy 23. 4. 2025.

Ďakujeme za pochopenie.