HN komentár: Zdravotníctvo je v kríze dlhé roky. Takto zle na tom však ešte nebolo

ZAP

V roku 2022 došlo k priemernému zvýšeniu priamych prevádzkových nákladov o 27 percent. Rastúce náklady, či už na platy zdravotníkov, na náklady spojené s energiami a infláciou, s pretrvávajúcou nedostupnosťou inovatívnych liekov spôsobili, že aktuálne sa slovenské zdravotníctvo nachádza na pokraji kolapsu.

Zdravotnícke organizácie, vrátane Zväzu ambulantných poskytovateľov, dlhodobo konštatujú, že poisťovňami navrhnuté podmienky nezodpovedajú aktuálnym potrebám, ani kritickému stavu sektora a navrhované podmienky sú momentálne neakceptovateľné.

Zväz ambulantných poskytovateľov má síce podpísané zmluvy so všetkými troma zdravotnými poisťovňami, no ani jedna z nich vzhľadom na nedostatočný rozpočet a následné imaginárne dofinancovanie nekryje potreby lekárov a, žiaľ, ani pacientov.

Zdravotníctvo a s ním celá ambulantná sféra je na pokraji krachu a ambulancie sa z dôvodu neudržateľnosti zatvárajú naprieč celým Slovenskom bez náhrady. Zatiaľ čo počty prestarnutých a unavených lekárov neustále rednú, počet pacientov rastie a čakacie lehoty na jednotlivé vyšetrenia sa predlžujú. Očakávame preto od vlády okamžité, ale tentoraz reálne riešenia.

 

Pridaj komentár

Začnite písať... Pre zrušenie stlačte ESC.

Na začiatok