Peniaze pre ambulancie nestačia – TV Markíza

Od oznámenia dofinancovania ambulantného sektora už ubehli takmer tri mesiace. 283 miliónov eur určených pre ambulancie však odišlo len pred nedávnom – podľa vyjadrenia ministerstva zdravotníctva časť peňazí už odišla do zdravotných poisťovní. Aj keď by už lekári mali pocítiť vyššie sadzby z poisťovní, za necelé tri mesiace sa viacerí skôr zadlžili.

„Bolo im sľúbené, že bude existovať schéma pomoci. Následne sme sa však dozvedeli, že nič také nebude,“ konštatuje výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov Naďa Trenčanská Bedušová.

Mnohí lekári sa doteraz nedostali k žiadnym peniazom, pričom náklady na energie v ambulanciácu ďalej stúpajú – o sto, aj viac percent. Všeobecný lekár Pavel Nemeček hovorí, že štát absolútne skomplikoval mechanizmus dotácií. „Zvolil formu, o ktorú môže požiadať len majiteľ odberného miesta.“ Hoci ministerstvo hospodárstva sľubovalo v rámci rastu energií monitorovanie situácie a následné riešenie problémov Naďa Trenčanská Bedušová za zväz reaguje: „Nie je vôbec dôležité či energie klesajú alebo stúpajú, dôležité je, že nemáme žiadny dosah na vyjednávanie ceny. Nemáme žiadnu komunikáciu s ministerstvom hospodárstva. Posledné rokovanie prebehlo ešte v januári.“

Ministerstvo zdravotníctva a hospodárstva vyžadujú od ambulantných lekárov presné dáta nákladov na energie. Zväz sa však obáva, že aj po ich dodaní budú skôr apelovať na trpezlivosť lekárov, ako ponúkať konkrétne riešenia. Adresná pomoc ambulanciám je teda stále v nedohľadne. Ambulantným lekárom tak dochádza trpezlivosť a vo výhľade je opäť možnosť odstúpenia od zmlúv so zdravotnými poisťovňami.

Link na reportáž: https://www.markiza.sk/relacie/televizne-noviny/bonus/58876-peniaze-pre-ambulancie-nestacia

Pridaj komentár

Začnite písať... Pre zrušenie stlačte ESC.

Na začiatok