Jaroslava Orosová bola hostkou tolkšou Nory Gubkovej v Rádiu Slovensko

ZAP

Na čo má alergie alergologička? Na hlúposť, neúprimnosť a ľudskú zlobu.

Prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov Jaroslava Orosová bola hostkou tolkšou Nory Gubkovej v Rádiu Slovensko.

„Nechýbalo veľa a mohla dnes sedieť nie v Slovenskom rozhlase, ale aj v londýnskom rádiu. Okrem slovenskej lekárskej licencie má totiž aj britskú, pôsobila ako lekárka v Londýne a navyše vyrastala v západnej Afrike,“ uviedla moderátorka relácie.

Nora Gubková a Jaroslava Orosová sa však v éteri rozprávali nielen o alergiách, o ich druhoch a príčinách ich stúpajúceho výskytu, ale aj o špecifikách medicínskej špecializácii alergológia, ktorej úroveň Jaroslava Orosová zhodnotila v porovnávaní Slovenska so zostatkom Európy ako veľmi kvalitnú.

Ako si v 11- tich rokoch zvykalo dieťa z Banskej Bystrice na život v Nigérii, kde prežila kvôli práci rodičov sedem rokov? Aký je život cudzinca v exotickej krajine? Po živote v Nigérii pokračovala v štúdiu v Rakúsku a vo Francúzsku. „Celý život patríte všade, ale vlastne nikam a máte v sebe mix viacerých krajín až kontinentov,“ zhodnotila pohľad do osobného života Jaroslava Orosová.

V diskusii sa nevyhli sa ani téme novej funkcie Jaroslavy Orosovej, ktorá stojí od júna tohto roku na čele Zväzu ambulantných poskytovateľov. „Keď prichádzajú výzvy treba sa im postaviť čelom a alarmujúca situácia v súčasnom zdravotníctve k nim patrí. Ambulancií ubúda a nové nepribúdajú a podmienky úhrad zo strany zdravotných poisťovní nie sú dostatočne motivačné na to, aby došlo ku generačnej výmene lekárov. Aby sa mal kto starať o pacientov, keď generácie lekárov odídu. Práve preto majú zväzy združujúce ambulantných lekárov zmysel, pretože niekto musí apelovať na zdravotné poisťovne a na vládu, aby sa táto situácia riešila.“

Reláciu nájdete v archíve RTVS: https://www.rtvs.sk/radio/archiv/1530/1624696

Pridaj komentár

Začnite písať... Pre zrušenie stlačte ESC.

Na začiatok