JUDr. Zuzana Dolinková – Z dôvodu nedostatku disponibilných zdrojov sú rokovania na bode mrazu

 

Slovenské zdravotníctvo sa musí stať skutočnou prioritou vlády. Rozpočtovanie a prerozdeľovanie verejných financií v zdravotníctve nezohľadňuje skutočný stav a reálnu nákladovosť výdavkov. Rozpočet na zdravotníctvo sa vyčerpá za prvé tri mesiace kalendárneho roka a štátom nájdené dodatočné zdroje sa potom sa rozdeľujú nesystémovo, na riešenie „najhorúcejších“ problémov v zdravotníctve. Už pri tvorbe rozpočtu sa nepočíta s neplánovanými výdavkami, ktoré v priebehu roku vznikajú napríklad dodatočným schválením legislatívy.

Aj tento rok musel štát k 1.6.2019 rezort dofinancovať. Toto dofinancovanie sa však týkalo výlučne nemocníc. Štát sa nemôže starať len o jednu skupinu zdravotníkov a malo mu rovnako záležať na všetkých zložkách zdravotnej starostlivosti. Naše ambulancie sú prevádzkové ako obchodné spoločnosti a aj napriek ich dlhodobému podfinancovaniu ich nikto neoddlží.

Všetci sme rovnako pacientmi aj v ambulanciách, aj v nemocniciach! Aj keď si všetci pacienti platia odvody rovnako, oddlžuje sa len jeden segment zdravotníctva.

 

Pridaj komentár

Začnite písať... Pre zrušenie stlačte ESC.

Na začiatok