Odôvodnenie predĺženia núdzového stavu tým, aby si lekári nečerpali dovolenky, je nemiestne a dehonestujúce

ZAP

 

Zväz ambulantných poskytovateľov negatívne vníma vyjadrenie zastupujúceho ministra zdravotníctva Eduarda Hegera, ktorým na základe odporúčania Pandemickej komisie odôvodnil potrebu predĺženia núdzového stavu na ďalších 40 dní. Slová ministra Hegera, že núdzový stav potrebujeme preto, aby si unavení lekári nebrali dovolenky, považujeme za nemiestne a dehonestujúce.

 

Zuzana Dolinková, prezidentka ZAP:

,,Sme presvedčení, že odôvodnenie trvania núdzového stavu týmto faktom nie je vhodným komunikačným kanálom voči tým, len vďaka ktorým naše zdravotníctvo napriek mnohým chybám v riadení štátu ešte stále funguje.“

Všetci zdravotníci sú po roku pandémie extrémne vyčerpaní. Predovšetkým tí z nich, ktorí v dennodennom boji o pacientov nasadzujú svoje zdravie a životy v červených kovidových zónach nemocníc. V poddimenzovaných podmienkach, napriek nedoceneniu a nedostatku podpory zo strany štátu slúžia zdravotníci v preťažených nemocniciach, nedocenených ambulanciách, či záchrankách. Tak ako každá iná profesia, aj zdravotníci majú svoje limity a potrebujú regeneráciu, aby mohli ďalej kvalitne a plnohodnotne pracovať.

Žiaľ, niektorí zdravotníci prišli v boji s pandémiou o zdravie a dokonca o život, a preto aj voči nim a ich rodinám je vyjadrenie zastupujúceho ministra zdravotníctva nespravodlivé a hanlivé. Štát by mal v prvom rade rozmýšľať nad tým, ako efektívne zorganizuje zdravotnú starostlivosť tak, aby sa vyčerpaní zdravotníci, často aj po ťažkom priebehu ochorenia COVID-19 mohli zregenerovať, pretože ani zdravotníci nie sú stroje, ale len ľudia.

,,Napriek nepochopiteľnému vyjadreniu ministra Hegera zdravotníci stále sú a budú na svojom mieste pri pacientovi. Lekári a celý zdravotnícky personál sú prirodzene zničení, avšak bez ohľadu na to, či je alebo nie je vyhlásený núdzový stav neodišli a neodchádzajú, pretože vedia, kde je ich miesto. Vo vzťahu k ambulantným lekárom to napokon preukázali aj nedôvodné policajné kontroly v Košickom kraji spred dvoch týždňov. Je veľmi potrebné, aby si vrcholoví predstavitelia krajiny v čase tejto krízovej situácie konečne uvedomili, že práve komunikácia je dnes dôležitá viac ako inokedy a jej forma môže výrazne ovplyvniť náladu v spoločnosti, vrátane nastavenia dôvery medzi pacientom a lekárom“, uzavrela prezidentka ZAP, Zuzana Dolinková.

 

Pridaj komentár

Začnite písať... Pre zrušenie stlačte ESC.

Na začiatok