Opatrenia VšZP na očakávané chrípkové obdobie

 

Vážení členovia Zväzu ambulantných poskytovateľov! 

Všeobecná zdravotná poisťovňa pripravila pre svojich poistencov opatrenia na očakávané chrípkové obdobie komplikované prebiehajúcou pandémiou nového koronavírusu. Ich cieľom je zabezpečiť rýchle, bezpečné a jednoznačné priradenie respiračných syndrómov buď novému koronavírusu alebo chrípkovému ochoreniu a tak vytvoriť podmienky pre ich rýchlu a účinnú liečbu a súčasne kontinuitu operačnej a inej zdravotnej starostlivosti ako aj chod ekonomiky štátu.

Celé oznámenie VšZP:

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

 

Odkedy platí toto usmernenie?

Ako vyplýva z jeho obsahu, opatrenia sú nasmerované na obdobie chrípkovej sezóny a pre toto obdobie boli zverejnené s predstihom, aby sme pre Vás, lekárov, ktorých sa týkajú,  vytvorili dostatočný časový predstih na vlastnú prípravu. Považujeme to za súčasť korektných vzťahov. Spravidla chrípková sezóna je vyhlásená hlavným hygienikom SR a to v období od októbra do februára. Avšak ak ošetrujúci lekár potrebuje v rámci diferenciálnej diagnostiky vyšetrenie pacienta v septembri, VšZP bude vyšetrenie akceptovať.

Či a akým spôsobom bude tento panel vyšetrení započítavaný do KEF?

Osobitná zdravotná starostlivosť definovaná predmetnými opatreniami bude považovaná za štandardnú súčasť práce všeobecného lekára a tak má byť aj vykazovaná. Do vyhodnotenia KEF sú zahrnuté všetky indikované vyšetrenia.

Ako do textu zapadajú predoperačné vyšetrenia?

VšZP bude v nasledujúcich mesiacoch uhrádzať pred operáciou aj vyšetrenie na prítomnosť COVID metódou PCR na dôkaz SARS-CoV-2 v prípade, ak ošetrujúci lekár v zdravotníckom zariadení bude takéto vyšetrenie požadovať.

Je možné žiadanku zasielať elektronicky priamo z AIS, ako ostatné vyšetrenia?

VšZP dohodla s Asociáciou laboratórií ako kľúčovým dodávateľom výsledkov SARS-CoV-2 metódou RT-PCR vzorový formát žiadanky na predmetný panel vyšetrení, ktorý sme Vám zaslali ako prílohu predošlého mailu. Lekári spolupracujúci s laboratóriami tejto asociácie majú zabezpečené, že takto koncipovaná žiadanka bude súčasťou ich vzájomnej elektronickej komunikácie. S ostatnými laboratóriami momentálne prebieha komunikácia, aby obdobnú žiadanku zapracovali do elektronickej podoby.

S ktorými laboratóriami to máme komunikovať?

VšZP komunikuje  s laboratóriami, ktoré vyšetrujú metódou RT –PCR a majú s nami zmluvný vzťah. V súčasnosti je dohodnutý postup v rámci Asociácie laboratórií (AsLab) a to s Klinickou biochémiou, Alpha medical, Medirex a Synlab. V prípade, že Vaši členova zasielajú odbery do iných laboratórií, zašlite nám informáciu, o ktoré laboratória konkrétne ide.

 

Žiadanka na vyšetrenie SARS-CoV-2 a respiračných vírusov:

 

 

Pridaj komentár

Začnite písať... Pre zrušenie stlačte ESC.

Na začiatok