Peniaze do zdravotníctva sú investíciou – Téma dňa TA3

Ako ďalej s financovaním zdravotníctva?

Výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov Naďa Trenčanská Bedušová diskutovala na túto tému v relácii Téma dňa televízie TA3.

Zdravotnícke organizácie združené v Asociácii zamestnávateľských zväzov žiadajú vládu o zvýšenie platby na poistenca štátu na úroveň 86 eur, čo je na Slovensku 6,6% z priemernej mzdy. Dnes sa platba pohybuje na hranici 60 eur a je definovaná ako 4,5 % z priemernej mesačnej mzdy spred dvoch rokov.

Na otázku moderátora Petra Bielika či by bol Zväz ambulantných poskytovateľov ochotný pristúpiť pri rokovaniach o výške platby za poistenca na kompromis Naďa Trenčanská Bedušová konštatovala: „Otázka možno neznie úplne tak, že či sme na kompromis pripravení my, ale či je naň pripravený slovenský pacient. Toto nie je téma roku 2024. To, že v zdravotníctve, v celom sektore chýba približne miliarda, sa tu hovorí niekoľko rokov, to je naozaj dlhotrvajúci problém, ktorý prechádza z jedného roka do druhého a my skutočne už raz potrebujeme dosiahnuť bod nula, od ktorého sa konečne odrazíme a môžeme začať rozvíjať aj zdravotníctvo.“  Podľa jej slov je zvýšenie platby za poistencov štátu na úrovni 6,6 % aj základným stabilizačným prvkom, aby sa zastavil veľký odliv zdravotníckeho personálu do zahraničia.

Hosťami relácie boli aj PhDr. Mária Lévyová, prezidentka z Asociácie na ochranu práv pacientov, Matej Mišík, MSc., riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz a MUDr. Marián Petko, MPH. z Asociácie nemocníc Slovenska.

Pridaj komentár

Začnite písať... Pre zrušenie stlačte ESC.

Na začiatok