Rozhovor s prezidentkou Zväzu ambulantných poskytovateľov Zuzanou Dolinkovou v HNtelevízii

Sputnik V – Sopffinia voľba ambulantných lekárov?

 

Pandémiu nezvládame a po roku boja s covidom sa našiel ďalší vinník za úmrtia, či nefungujúci systém zdravotníctva. Všetci vieme, že stav ambulantných lekárov je dlhodobo poddimenzovaný, čo však nebráni tomu, aby boli v čase krízy postavení pod paľbu kritiky, ak sa k nim pacient nedovolá. Prestarnutí lekári v preťažených ambulanciách nemôžu za to, že na plnej čiare zlyháva systém zhora a manažment štátu v komplexnom riadení mechanizmu poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Napriek tomu, že až po roku pandémie dostali z ministerstva zdravotníctva do rúk štandardy liečenia pacienta s ochorením COVID-19 v domácich podmienkach, dnes majú podľa šéfa rezortu Mareka Krajčího niesť zodpovednosť aj za podávanie neregistrovanej vakcíny Sputnik V. O tomto rozhodnutí sa lekári opäť dozvedeli len z médií, čo je ďalším dôkazom absencie priamej komunikácie ministerstva zdravotníctva s ambulantnou sférou.

Prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov Zuzana Dolinková však zdôrazňuje, že lekár má možnosť voľby či túto vakcínu podá alebo nepodá. „Pokiaľ by totiž došlo k nežiaducim účinkom, zodpovedný bude poskytovateľ ambulantnej starostlivosti.“

V súvislosti s neregistrovanou vakcínou uviedla, že postoj ambulantných lekárov bude veľký problém, pretože nehovoríme len o účinnosti, ale najmä o bezpečnosti vakcíny. „Tlak pacientov na zaočkovanie je enormný, ale konečné rozhodnutie bude práve na konkrétnom lekárovi. Podľa doterajších diskusií však budú lekári podľa môjho názoru veľmi citlivo pristupovať k tomu, či neregistrovanú vakcínu naozaj pacientovi podajú. Pokiaľ nebudeme mať dostatok dôkazov o bezpečnosti vakcíny, obávam sa, že zo strany ambulantných lekárov bude problém touto vakcínou očkovať.“

Zuzana Dolinková pripomenula, že ostatné vakcíny používané na Slovensku prešli na rozdiel od Sputnika V štandardným schvaľovacím procesom a súčasný postup ministerstva zdravotníctva vníma ako presúvanie zodpovednosti na plecia ambulantných lekárov a zbavenie sa zodpovednosti štátu.

Zuzana Dolinková v HNtelevízii vysvetľuje aj to ako dnes fungujú ambulancie lekárov, ktoré podľa nej pracujú, napriek kritickému medializovanému obrazu ich práce, oveľa viac ako kedykoľvek predtým, aj to s akými problémami sa stretávajú v ambulantnej praxi samotní lekári.

 

 

Pridaj komentár

Začnite písať... Pre zrušenie stlačte ESC.

Na začiatok