Vyjadrenie Zväzu ambulantných poskytovateľov k celoplošnému testovaniu na COVID-19

Zuzana Dolinková, prezidentka ZAP:

,,Zväz ambulantných poskytovateľov ako najväčšia organizácia zastupujúca ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti ponúka od začiatku ministerstvu zdravotníctva a ministrovi Krajčímu systémovú spoluprácu vo všetkých oblastiach. O to viac v čase vrcholiacej pandémie. Mrzí nás, že doteraz ho ambulantní lekári absolútne nezaujímali a dnes ich prosí o pomoc v tejto unikátnej celospoločenskej akcii, ktorá potenciálne môže výrazne pomôcť zvládnuť prudký nárast ochorení a tým chrániť zraniteľné skupiny obyvateľov ako aj zdravotníkov, bez ktorých skolabuje celá zdravotná starostlivosť. Organizácia a logistika tejto akcie by však mala byť v gescii Ministerstva obrany. Napriek tomu sú tu ambulantní lekári vždy pre pacienta a vedia kde je ich miesto.“

 

 

One thought on “Vyjadrenie Zväzu ambulantných poskytovateľov k celoplošnému testovaniu na COVID-19

  1. Dobrý deń!
    Možno si poviete, že tomu dosť dobre nerozumiem, ale môžete mi to teda vysvetliť, ak máte iný názor?
    Podĺa môjho normálneho úsudku / a to človek nemusí byť ani epidemiologom/je celoplošne testovanie bohapustým vyhadzovaním peńazí von oknom. Pretože , čo si od toho sľubujeme? Keby bola zaručené , že pacient , ktorý je pozitívny a po karantene sa pokladá za vyliečeného/ak nemá žiadne príznaky/ sa už nemôže nakaziť , nepoviem ani slovo, ale keďže je stále možnosť znovu sa nakaziť aj po karantene , aký prínos má teda toto testovanie?? Nijako neoddelite zdravých od chorých , resp test vám nezaručí , že ten dotyčný sa znovu nenakazí, lebo sa vráti do toho istého pracovného, spoločenského a rodinného prostredia, to budeme teda testovať celý národ a 14dní???A na druhej strane , predstavme si tú možnosť,že testovanie odhalí 2 alebo 3 miliony pozitívných/asymptomatických/, čo s nimi urobíme??Je reálne , že všetkých pošleme do karanteny??? No nie je!!Pretože, , kto bude za nich robiť doterajšiu prácu v zdravotníctve, soc zariadenich, školstve a inde, jednoducho si to nebudeme môcť dovoliť z ekonomických dôvodov!!
    Preto, čo tak prinútiť našu vrchnosť na zmysluplnu odbornú diskusiu, kde sa preberú všetky za a proti a čo to prinesie, teda poviem nielen A ale aj B. Podľa mňa , keď chcú investovať toľké mioliony Eu -rozumnejšie by bolo do výskumu, porovnať asymtomatických ľudí a ľudí s ťažkými príznakmi- čím sa líši reakcia organizmu jednej skupiny a od druhej a na základe toho stanoviť rizika ev aj spôsoby liečby, prevencie.

Pridaj komentár

Začnite písať... Pre zrušenie stlačte ESC.

Na začiatok