Vypracujme si systém a poskytnime si vzájomné výhody vo svojej sieti poskytovateľov. Kontaktujme sa, buďme kolegiálni a doprajme si navzájom!

Vyjadrenie Zväzu ambulantných poskytovateľov k celoplošnému testovaniu na COVID-19

Zuzana Dolinková, prezidentka ZAP:

,,Zväz ambulantných poskytovateľov ako najväčšia organizácia zastupujúca ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti ponúka od začiatku ministerstvu zdravotníctva a ministrovi Krajčímu systémovú spoluprácu vo všetkých oblastiach. O to viac v čase vrcholiacej pandémie. Mrzí nás, že doteraz ho ambulantní lekári absolútne nezaujímali a dnes ich prosí o pomoc v tejto unikátnej celospoločenskej akcii, ktorá potenciálne môže výrazne pomôcť zvládnuť prudký nárast ochorení a tým chrániť zraniteľné skupiny obyvateľov ako aj zdravotníkov, bez ktorých skolabuje celá zdravotná starostlivosť. Organizácia a logistika tejto akcie by však mala byť v gescii Ministerstva obrany. Napriek tomu sú tu ambulantní lekári vždy pre pacienta a vedia kde je ich miesto.“

 

 

Jeden komentár

  1. Dobrý deń!
    Možno si poviete, že tomu dosť dobre nerozumiem, ale môžete mi to teda vysvetliť, ak máte iný názor?
    Podĺa môjho normálneho úsudku / a to človek nemusí byť ani epidemiologom/je celoplošne testovanie bohapustým vyhadzovaním peńazí von oknom. Pretože , čo si od toho sľubujeme? Keby bola zaručené , že pacient , ktorý je pozitívny a po karantene sa pokladá za vyliečeného/ak nemá žiadne príznaky/ sa už nemôže nakaziť , nepoviem ani slovo, ale keďže je stále možnosť znovu sa nakaziť aj po karantene , aký prínos má teda toto testovanie?? Nijako neoddelite zdravých od chorých , resp test vám nezaručí , že ten dotyčný sa znovu nenakazí, lebo sa vráti do toho istého pracovného, spoločenského a rodinného prostredia, to budeme teda testovať celý národ a 14dní???A na druhej strane , predstavme si tú možnosť,že testovanie odhalí 2 alebo 3 miliony pozitívných/asymptomatických/, čo s nimi urobíme??Je reálne , že všetkých pošleme do karanteny??? No nie je!!Pretože, , kto bude za nich robiť doterajšiu prácu v zdravotníctve, soc zariadenich, školstve a inde, jednoducho si to nebudeme môcť dovoliť z ekonomických dôvodov!!
    Preto, čo tak prinútiť našu vrchnosť na zmysluplnu odbornú diskusiu, kde sa preberú všetky za a proti a čo to prinesie, teda poviem nielen A ale aj B. Podľa mňa , keď chcú investovať toľké mioliony Eu -rozumnejšie by bolo do výskumu, porovnať asymtomatických ľudí a ľudí s ťažkými príznakmi- čím sa líši reakcia organizmu jednej skupiny a od druhej a na základe toho stanoviť rizika ev aj spôsoby liečby, prevencie.

Pridať komentár