Minister Krajčí musí okamžite konať, inak na to doplatia pacienti!

ZAP

Neorganizovanosť a nepripravenosť, veľa otázok a málo odpovedí – tak charakterizuje súčasnú situáciu v rezorte zdravotníctva v zvládaní druhej vlny pandémie Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP). Už počas prvej vlny predložil ZAP vláde, ministerstvu zdravotníctva aj Ústrednému krízovému štábu návrh na reprofilizáciu celého zdravotníctva, teda nielen ústavnej, ale aj ambulantnej zdravotnej starostlivosti, o ktorú však nikto z kompetentných neprejavil záujem.

„Som presvedčená, že ak by sme túto reprofilizáciu využili a rozpracovali do skutočného a prakticky aplikovateľného Pandemického plánu, dnes by sme sa oveľa úspešnejšie vyhli scenáru, ktorým sa naše zdravotníctvo aktuálne uberá,“ uviedla prezidentka zväzu Zuzana Dolinková, ktorá deklaruje  pripravenosť ZAP poskytnúť maximálnu súčinnosť v riešení danej situácie.

Hroziacemu kolapsu zdravotného systému môže zabrániť len fungujúci ambulantný sektor. Ambulantní lekári však dnes nevedia, ak im bude uložená pracovná povinnosť, kto ich bude zastupovať, čo bude s ostatným personálom, čo bude s platbami od zdravotných poisťovní.  A v konečnom dôsledku – čo bude s pacientmi?

Kompletná tlačová správa:

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) vyzýva ministra zdravotníctva, aby okamžite konal a informoval občanov Slovenskej republiky, kým a ako je zabezpečené poskytovanie zdravotnej starostlivosti na všetkých úrovniach pre našich pacientov, ktorých ambulantní lekári boli povolaní na výkon pracovnej činnosti do nemocníc. 

Zväz ambulantných poskytovateľov už dlhodobo upozorňuje na chaos a nekompetentnosť, ktoré nastali a aktuálne pretrvávajú na ministerstve zdravotníctva. Ministerstvo nevyužilo niekoľkomesačnú prestávku po prvej vlne pandémie COVID-19 na prípravu manažmentu poskytovania zdravotnej starostlivosti v druhej vlne, o nástupe ktorej nemal nikto pochybnosti. Dôsledkom je neorganizovanosť a nepripravenosť celého zdravotníctva.  Od minulého týždňa povolávajú bez akéhokoľvek vysvetlenia okresné úrady ako subjekty hospodárskej mobilizácie počas núdzového stavu ambulantných lekárov na výkon pracovnej povinnosti do nemocníc, ktoré kolabujú v dôsledku nedostatku personálu.

,,Mám pocit, ako by sa celé zdravotníctvo ocitlo takpovediac päť minút po dvanástej. Vyjadrenia  ministra Krajčího, že situáciu nemáme pod kontrolou, určite nič nezlepšujú, práve naopak, umocňujú chaos a bezmocnosť v celom rezorte. Už počas prvej vlny pandémie predložil ZAP vláde, ministerstvu zdravotníctva aj Ústrednému krízovému štábu návrh na reprofilizáciu celého zdravotníctva, teda nielen ústavnej, ale aj ambulantnej zdravotnej starostlivosti, o ktorú však nikto z kompetentných neprejavil záujem. Som presvedčená, že ak by sme túto reprofilizáciu využili a rozpracovali do skutočného a prakticky aplikovateľného Pandemického plánu, dnes by sme sa oveľa úspešnejšie vyhli scenáru, ktorým sa naše zdravotníctvo aktuálne uberá“ povedala prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov Zuzana Dolinková.

ZAP preto opakovane vyzýva ministerstvo zdravotníctva, aby začalo ihneď konať  a komunikovať s odbornou obcou, kým nám v dôsledku povolávania ambulantných lekárov do nemocníc nezačne kolabovať aj základný pilier zdravotníctva – ambulantný sektor.

„Vyzývame ministra Krajčího, aby obratom zvolal stretnutie k reprofilizácii ambulantného sektora, aby sa stanovili jasné pravidlá, ktoré ambulancie sú nevyhnutné na zachovanie starostlivosti a z ktorých možno ambulantných lekárov povolávať do nemocníc. Ak môže niekto zabrániť kolapsu zdravotného systému, tak to nie je nekompetentný a chaotický postup ministerstva zdravotníctva, ale len fungujúci ambulantný sektor. Všetci si musíme uvedomiť, že ďalšie chyby ministerstva a neschopnosť riešiť veci v súvislostiach nás tentokrát môžu doviesť k úplnému zrúteniu celého systému, a to aj pri priaznivom vývoji pandémie,“ dodala Dolinková. Stretnutia by sa podľa nej mali zúčastniť zástupcovia ambulantných a ústavných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, predstavitelia odborných spoločností a ich hlavní odborníci, a rovnako aj zástupcovia záchrannej zdravotnej služby.

„ZAP je pripravený okamžite poskytnúť maximálnu súčinnosť v snahe zamedziť akýmkoľvek nezrovnalostiam. Tak, ako sme navrhovali reprofilizáciu v prvej vlne, dokážeme rovnaký postup adaptovať aj na druhú vlnu pandémie. Nie je ale mysliteľné, aby ministerstvo rozhodovalo bez nás, teda bez tých, ktorí sú chrbtovou kosťou zdravotného systému a bez podpory a pomoci ktorých je isté, že naše nemocnice i zdravotníctvo druhá vlna pandémie zničí“ povedala Dolinková s tým, že neschopnosť riadiť sektor sa v týchto ťažkých časoch ukazuje aj na rozhodnutiach v posledných dňoch, kedy do nemocnice povolali dvoch všeobecných lekárov. Toto rozhodnutie kritizovali zástupcovia ambulantných lekárov a dokonca aj samotný minister zdravotníctva. Dnes žiadny ambulantný lekár nevie, podľa akého kľúča sa vyberajú ambulantní lekári, ktorým je uložená pracovná povinnosť (s výnimkou tých, ktorým v zmysle zákona nemôže byť uložená) a nikto nevie, kto bude poskytovať ambulantnú starostlivosť namiesto nich, teda kto ich bude zastupovať, nakoľko ambulancia bez odborného garanta nemôže lege artis fungovať. Nikto nevie, čo bude s ostatným personálom týchto ambulancií? Nikto nevie, čo bude s platbami pre týchto poskytovateľov ambulantnej zdravotnej starostlivosti od zdravotných poisťovní? Otázok neúrekom, odpovede žiadne. Zo strany rezortného ministerstva len mlčanie a príkazy, namiesto riadnych pokynov a  stanovenia jednoznačných pravidiel.

„Čas a čakanie sú momentálne luxusom, ktorý si nikto nielen v zdravotníctve, ale ani v celej krajine nemôže dovoliť. Naším spoločným cieľom musí byť nastavenie riadnych, účinných a cielených pravidiel v snahe poskytnúť všetkým pacientom adekvátnu zdravotnú starostlivosť,“ uzavrela prezidentka ZAP-u Zuzana Dolinková.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Stiahnuť

Pridaj komentár

Začnite písať... Pre zrušenie stlačte ESC.

Na začiatok