Stanovisko Union ZP k aktuálnej situácii v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19

 

Vážení poskytovatelia zdravotnej starostlivosti,
vážení členovia ZAP,

Slovensko naďalej bojuje so šírením ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje koronavírus a situácia nie je jednoduchá. Pre zvládnutie tejto situácie je kľúčová práca lekárov a ďalších zdravotníckych pracovníkov. Mnohí z nás sú v prvej línii pri styku s pacientom alebo musia čeliť zvýšenému náporu telefonátov svojich pacientov.

Union zdravotná poisťovňa, a.s., aj na základe opakovaných návrhov Zväzu ambulantných poskytovateľov, vydala v súvislosti so zvýšenými výdavkami poskytovateľov zdravotnej starostlivosti počas pandémie COVID-19 už piatu aktualizáciu svojho opatrenia pre uľahčenie zvládnutia tejto krízovej situácie, resp. jej dopadov vo vzťahu k ambulantným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Aktualizované stanovisko Union ZP zo dňa 12.05.2020 nájdete tu: 

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

6 thoughts on “Stanovisko Union ZP k aktuálnej situácii v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19

 1. Príplatky za sťažený výkon 200 bodov x0,026 = 5,20 EUR zďaleka nestačí na pokrytie nákladov, ktoré sú vyvolané požiadavkami na protiepidemické opatrenia. Naviac to platí až od 1.5.2020 a bude uhradené až keď výkony presiahnu sumu paušálnej platby 75% priemeru výkonov v r. 2019. Toto nie je možné finančne pokryť!

 2. Dobrý deň, v usmernení pre poskytovateľov sa píše, že výkon 67 sa môže použit len v prípade definovanom
  ako suspektný alebo pravdepodobný alebo potvrdený prípad COVID 19 v zmysle Usmernení hlavného
  hygienika. My používame uvedené OOPP aj so sestričkou počas celej pracovnej doby už od polovice marca,
  pre nás je suspektná každá pacientka, neviem, či v poisťovni majú predstavu o tom, ako sa momentálne pracuje na ambulanciách. Mohli by ste to prosím vysvetliť, ako tomu máme rozumieť?
  Pri akých konkrétnych gynekologických vyšetreniach sa tento výkon môže vykázať?
  A čo poisťovne Dôvera a VšZP?

  1. Dobrý deň pani doktorka, ZAP absolútne súhlasí s tým, že v čase pandémie v súvislosti s ochorením COVID-19 používa lekár aj sestra OOPP pri všetkých vyšetreniach, preto sme požadovali príplatok pri všetkých výkonoch a opakovane sme argumentovali tým, že poskytovateľ zdravotnej starostlivosti tým má zvýšené náklady súvisiace so správnym poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ale žiaľ, stanovisko zdravotnej poisťovne je také aké je. v Dôvera ZP je čiastočne kompenzované použitie OOPP pri výkonoch s vyšším rizikom nákazy formou úhrady príplatkového výkonu č. 67 Príprava lekára na vyšetrenie s použitím osobných ochranných pracovných prostriedkov a dezinfekcie pred a po intervenčnom výkone počas pandémie COVID-19 v hodnote 200b. Podrobnosti o podmienkach vykazovania výkonu 67 sú uvedené na v stanovisku Dôvera ZP na našej webovej stránke: https://zapsk.sk/stanovisko-zdravotnej-poistovne-dovera-v-suvislosti-s-aktualnou-epidemiologickou-situaciou/
   VšZP včera uverejnila aktualizáciu Verejného prísľubu pre PZS, no výkon č. 67 nie je jeho súčasťou. Celé znenie aktualizovaného verejného prísľubu VšZP je zverejnené tu: https://zapsk.sk/verejny-prislub-vszp-poskytovatelom-vseobecnej-a-specializovanej-ambulantnej-starostlivosti/

   1. Ďakujem za Vašu odpoveď pani Mgr. Nezníková, neviem či ešte nejakí iní
    podnikatelia na Slovensku nezohľadňujú svoje náklady a sú ochotní prijímať
    cenové návrhy od svojich zákazníkov…Je to dosť smutné, hlavne keď nám
    budú všetci verejne ďakovať a tlieskať…

    1. Pani doktorka, u nás je to, bohužiaľ, tak dlhé roky. Pre tieto účely vznikol ZAP, aby vyjednával optimálnejšie podmienky pre svojich členov. Aký je však trend a výsledok? ZAP tlačí a podmieňuje to nepodpísaním zmlúv, či dodatkov a jeho členovia, ktorých zastupuje, to v kritických momentoch radšej individuálne podpíšu a berú tak ZAP „vietor z plachiet“ pri vyjednávaní o lepších podmienkach. Pri tejto našej nejednotnosti a niekedy aj strachu to bude asi tak, že budeme len „prijímať cenové podmienky od zákazníkov“, ale vo výraznej miere vlastnou vinou, lebo nenecháme ZAP vyjednávať za nás a my sami dávame ZP najavo, ze nám stačí to ocenenie, ktoré nám ponúkajú.

Pridaj komentár

Začnite písať... Pre zrušenie stlačte ESC.

Na začiatok