Štát ďalej zabúda na zdravotné sestry v ambulantných zariadeniach

„Včera dňa 18.8.2022 bol na tlačovej besede predstavený návrh ministra zdravotníctva SR Vladimíra Lengvarského a ministra financií SR Igora Matoviča na zvýšenie platov 22 600 sestrám ústavnej zdravotnej starostlivosti. Navýšenie, ktoré vynechalo všetky sestry pracujúce v iných zdravotných zariadeniach ako sú nemocnice, sa tak týka len jednej tretiny všetkých sestier pracujúcich na Slovensku a dokonca ani tie nie sú s návrhom spokojné. Návrh ministra financií, však nepovedie k ničomu inému, ako ku likvidácii ambulantného sektora s následným kolapsom nemocníc.

Ambulantné zariadenia, vynechané z návrhu avšak taktiež financované zo štátneho rozpočtu cestou platieb od zdravotných poisťovní, majú nájsť vlastné zdroje na navýšenie platov sestier. Dlho opakovaný a zjavný fakt, že ambulantný sektor kolabuje z dôvodu personálnej krízy a už teraz nedostatočného financovania zo strany štátu, ktorý prehlbuje aktuálny nárast prevádzkových nákladov, energií a rastúca inflácia, bol včerajším vyhlásením znova hrubo odignorovaný. Ambulancie nebudú bez dofinancovania v žiadnom prípade mať zdroje na to, aby dokázali svojim sestričkám ponúknuť rovnaké platy ako ústavné zariadenia a tým zachovať svoju existenciu. Štát je však k našim výzvam hluchý a ambulantný sektor včera svojim vyhlásením odsúdil na rýchly zánik.

Sám minister financií sa okrem iného na včerajšej tlačovej besede vyjadril, že nemocnice považujú za základ zdravotnej starostlivosti. Týmto vyhlásením opomenul fakt, že až 60% pacientov je ošetrených v ambulanciách a že ambulantná a ústavná starostlivosť, sú obe nenahraditeľnými piliermi a jeden bez druhého nedokážu fungovať, pretože nefunkčný ambulantný sektor povedie k preplneniu nemocníc.

Chceme veriť, že vláda sa len pomýlila a urýchlene napraví svoj návrh tak, aby zabezpečil navýšenie platov nie len ambulantných sestier, ale aj ostatných zdravotníckych pracovníkov a zabráni tak likvidácii ambulantného sektora. Riešenie totiž nespočíva v navyšovaní platov vybraných skupín, ale v dofinancovaní zdravotníctva. Bez neho je každý krok len divadlom so zlým koncom.“

MUDr. Jaroslava Orosová, prezidentka ZAP

Pridaj komentár

Začnite písať... Pre zrušenie stlačte ESC.

Na začiatok