Zmena v predpisovaní liekov vyvolala chaos a kritiku zo strany odborníkov, lekárov aj pacientov, ktorí sa obávajú, že sa k svojim liekom nedostanú. Prečo sa taká významná zmena prijímala tak náhle? Hrozí nedostupnosť liekov pre dôchodcov a chronicky chorých pacientov?
K Téme dňa v televízii TA3 v pondelok 17.1.2022 o tejto problematike diskutovali Marek Krajčí, Zuzana Dolinková, Monika Palušková a Zväz ambulantných poskytovateľov v diskusii zastupovala jeho prezidentka MUDr. Zuzana Orosová.
Novele zákona č. 362/2011 o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorá vstúpila do platnosti 1.1.2022 vyčíta, že bola prijatá unáhlene a nebola vopred dostatočne konzultovaná ani s lekármi špecialistami, ani s nemocnicami.
„Nie je pravda, že novela zákona hovorí o tom, že len preskripčne obmedzené lieky už nebudú písané všeobecným lekárom, ale že lekár, ktorý liek indikoval, by ho mal aj ďalej písať. Takže pokiaľ lekár špecialista indikoval u pacienta nejaký liek, touto novelou všeobecný lekár stráca možnosť pre toho pacienta ten liek písať,“ argumentovala v diskusii.
Všeobecný lekár je podľa prezidentky zväzu MUDr. Jaroslavy Ororsovej dostatočne kompetentný, aby rovnako ako lekár špecialista mohol prebrať zodpovednosť za liečbu pacienta. „Aj všeobecný lekár je dostatočne kompetentný a dostatočne vzdelaný na to a je najbližšie pacientovi, aby rovnako ako lekár špecialista mohol preberať zodpovednosť za jeho liečbu, kýmkoľvek už bola indikovaná, a bol schopný mu ju písať v obdobiach medzi kontrolami u špecialistu. Pretože špecializovaná sieť je momentálne tak nedostatočná, je rovnako nedostatková ako všeobecná sieť a nemôže v žiadnom prípade pokryť preskripciu liečby pre pacientov.“