Vypracujme si systém a poskytnime si vzájomné výhody vo svojej sieti poskytovateľov. Kontaktujme sa, buďme kolegiálni a doprajme si navzájom!

28 komentárov

 1. Jana Priputníková

  Chcem sa opýtať, ako teda postupovať pri receptoch – treba napísať HRADÍ PACIENT aj napriek generálnemu prísľubu ! Od pacientov zatiaľ nevyberáme, bol prísľub, že recepty aj žiadanky na vyšetrenia budú preplácané VšZP. Viete mi poradiť? Dnes som počula prezidenta SLK dr. Kollára na TB, že musíme na recepty napriek tomu písať HRADÍ PACIENT. Robíte to takto všetci?

  • Marcela Slobodníková

   Ja som na recepty včera písala – nzlmuvný poskytovateľ, verejný prísľub a dnes už ani to nerobím, vydávam recepty po starom- teda elektronické a nikto sa nevrátil s tylm, že by nedostal liek.

   • Jana Priputníková

    Takže žiadne HRADÍ PACIENT ??? Dnes dr. Kolár hovoril, že podľa zákona to musíme ako nezmluvní písať! Tak som trochu v pomykove … Aby sme sa zjednotili a neboli sme potom zdrojom nejakých podnetov od pacientov … Vďaka za odpoveď. JP

 2. Dajana Dobcová

  Máme podobný problém, z lekární vyvolávajú, že sa má písať po starom, že volali do poisťovne, že všetko majú pacienti hradené, recepty máme dávať po starom, teda posielať elektronicky.Vracali nám, pacientov z lekární. A na elektronický recept sa predsa nič písať nedá, nebudeme teda porušovať zákon? Mal by sa vyjadriť nejaký právnik. Aby sme vedeli, čo a ako robiť správne a netŕpnuť, čo z toho bude. Už aj tak máme stresov dosť.

  • Dobrý deň,

   členovia ZAP, ktorí nepodpísali dodatky VšZP sú od 01.12.2018 nezmluvní poskytovatelia. Na tomto nemení nič ani verejný prísľub VšZP. Zákon o liekoch jednodznačne ustanovuje, že nezmluvný poskytovateľ/lekár na predpis uvádza poznámky „nezmluvný lekár“ a „hradí pacient“. Verejný prísľub VšZP pre lekárne znamená, že budú mať VšZP uhradené aj predpisy s uvedenými poznámkami.

   S pozdravom

 3. Jana Priputníková

  Ak máme vydržať, musíme byť vo všetkom jednotní, inak budeme viac zraniteľní a napádaní zo strany všetkých zainteresovaných partnerov (pacienti, poisťovňa, verejnosť, poslanci a pod)

 4. Dajana Dobcová

  Ďakujeme za odpoveď.

 5. Dajana Dobcová

  Bude ďalšie stretnutie, alebo ako sa máme zariadiť?

 6. Dajana Dobcová

  Uz je po ňom, to vieme, akurát, že sa znova nedohodli.

 7. Zuzana Dolinková

  Dobrý deň,
  záverom rokovania bolo, že rokovania neboli ukončené, ZAP deklaroval, že je stále prípravený rokovať ďalej o tom, aby VšZP spravodlivo dofinancovala členov ZAP aj za stratu od 1.7.2018. Rovnaký prístup, rovnaké zmluvy podmienky a odmeňovanie pre cely ambulantny sektor opakovane deklarovala pani ministerka, predseda Zdravotného výboru NR SR i samotné vedenie VsZP. Sme presvedčení, že tento návrh, kedy sme ustúpili z našich pôvodných a opravnených požiadaviek a chceme len to, čo je vedením VsZP i MZ SR deklarovane všetkým poskytovateľom, je cestou k dohode. VsZP mala tieto financie vyčlenené pre všetkých, teda aj pre všetkých ZAPakov, preto nevidime žiadny dôvodu na to, aby to nevedeli doplatiť. Len treba chcieť …. Tento mesiac máte deklarovane úhrady verejnym prísľubom, preto nie je žiadny dôvod na podpisovanie!! Na rokovaní sme vyzvali VsZP, aby do konca budúceho týždňa prehodnotila svoje dnešné stanovisko. Tam, kde je vôľa, je aj cesta. Budeme všetkých ZAPakov priebežne informovať.

 8. Kolegu,už bývalého kamaráta (?) Zelníka som mal za serioznejšieho, sklamal ma.A ta tienova ministerka zdravotníctva Ciganiková….. ?Bože nedopusť. Od dnes o SNS a SaS nechcem ani počuť,aj ked občas som im fandil.

 9. Osobne by som čakal, že v danej situácii príde nejaký konštruktívny návrh od vedenia ZAPu čo ďalej. Od rokovania uplynulo už viacej ako 8 hod. Doteraz žiadne relevantné informácie oficiálne prístupné nie sú k dispozícii, sú len tie z médií. To myslím si že vnáša do súboru inkriminovaných“ členov v ich osobnom rozhodovacom procese určitý chaos , vyvoláva do pochybnosti, či vôbec ešte stojí za to za každú cenu si „stavať hlavu“. Bohužial, z každej strany je „ticho po pěšinke“a to sa dá vysvetliť i tak, že najbližšej dobe, možno zajtra, sa ďalší vrátia do „košiarika poslušných ovečiek“ VšZP a ani nebudem veľmi prekvapený, keď sa tam nájdem i ja. To už nejde o zbabelosť, ale reálne posúdenie reality a nájdenie konsensu s ňou. Nebudem to považovať ani za prečin proti odobnej hrdosti. Preto si myslím, že podobne by sa malo zachovať i vedenie. Tak o čo vlastne teraz už ide? U niekoho možno o pár stoviek euríčiek, u niekoho možno ani o to….Alebo je to nejednotnosť názorov vo vedení čo ďalej??? Vzhľadom k tomu, že ide o hererogénnosť skupinových záujmov sa to dá možno i predpokladať… Pre svoju prácu totižto potrebujem kľud a i určitú pohodu, ktorá teraz pred Vianocami je o to viacej potrebná a žiadaná…Píšem to i preto, lebo vždy som bol za „priamu reč“. Mlčaním sa nič nevyrieši. S pozdravom a prianím príjemnej predvianočnej pohody praje D. Šiška.

  • Magdalena Hanzesova

   Súhlasím s Vami, nech sa vedenie ZAPu vyjadrí, do dnešného rána nám ako členom ZAPu nedali žiadne vyjadrenie ani pokyny ako ďalej postupovať. To sa mi nepáči. Kto skôr a viac ma byť informovaní ak nie my. Hanzesová

 10. Dajana Dobcová

  Súhlasím, tá neistota je ubijajuca, nie je týždeň až príliš dlhá doba na to, aby sa VŠZP vyjadrila k dorovnaniu? To nedopustia. Potom by nebolo na premie! Ide predsa koniec roka! Tie klamstvá v médiách všetkých zneistuju, zas nas bude menej.

 11. Jana Priputníková

  Včera sme predpoludním dostali od ZAP mail „Minimum, bez ktorého je dohoda nemožná“, kde takmer vo všetkých sekciách (VLDD, ŠAS a GYN), okrem VLD bolo konštatované, že súhlasíme s cenovými od 1.1.2019, u VLD bola podmienka dorovnať to s cenami na Dôveru ?! Čo to znamená ??? Ustúpili sme od pôvodných požiadaviek? Súhlasíme napokon s pôvodným návrhom VšZP ??? Viete niekto niečo o tom ??? Nepodpisujeme nič osobne, ale vlastne nevieme, o akých zmluvných podmienkach sa vlastne jedná. Mám z toho trochu divné pocity … Ale nepodlieham paniek, snáď vysvetlenie príde (a nie len z médií)

 12. Jana Priputníková

  Čakala by som, že teraz to bude „horúca linka“ medzi vedením ZAP a nami, ktorí držíme chrbát a nepodpisujeme! Ale kým doposiaľ sme dostávali povzbudzujúce maily všeobecného charakteru o vydržaní, nevzdávaní sa, jednote, teraz pri konkrétnych rokovaniach vlastne nevieme nič (mohli nám aspoň do prílohy poslať aké sú to cenové podmienky, s ktorými ZAP súhlasí), vysvetlenie, prečo u VLD trvá na dorovnaní s Dôverou a u GYN „napriek evidentne najnevýhodnejším zmluvným a cenovým úpravám pre gynekológov“ (citujem z mailu ZAP) sme ochotní akceptovať. Nemali by sme tiež mať prehľad, o čo vlastne „bojujeme“ a kde sú tie pomyselné kompromisy, ktoré vie ZAP urobiť a kde trváme na našich podmienkach ??? Máme právo vedieť aj viac a konkrétnejšie návrhy CIEN, ktoré údajne akceptujeme!

 13. Jana Priputníková

  Ako čítam teraz otvorený list ministerke, ktorý bol nedávno daný na stránku, je jasné, že už ťaháme len za kratší koniec a ZAP stratil svoju razantnosť vo vyjednávaní. Už nám stačí to, čo Zdravita a ASL má už v poslednom štvrťroku 2018, dokonca bojujeme o to, čo už sme mohli mať. Na čo bolo celé toto naše snaženie a vytrvalosť dobrá??? Mám z toho celého zlý pocit … Alebo ZAP mal od počiatku nereálne požiadavky ??? A tí, ktorí vydržali až do konca vyzerá, že nebudú mať ani to, čo tí, ktorí podpísali návrhy oveľa skôr! Som rozčarovaná … má vôbec ZAP zmysel, keď naše úprimné snahy bojovať končia potom takto? A doposiaľ žiadne info od ZAP do mailu, žiadne konkrétnosti, žiadne navrhované postupy v prípade pokračovania v nezmluvnom vzťahu …

 14. Zuzana Dolinkov

  Pani doktorka i všetci odhodlaní!
  1. Ako že neviete, aký je návrh VšZP od 1.1.2019? Vy všetci ste predsa mali návrh v dodatkoch skôr ako vedenie ZAP. Vám ho doručovali osobne aj mailami. Tento návrh dodatkov, s výnimkou VLD, je v podstatne ten, ktorý ZAP požadoval už od 1.7.2018. V septembri sme ho konzultovali so Zdravitou, tá ho poslala VšZP, VšZP ho obratom dala Zdravite a ostatným a to ostatné už všetci poznáte…
  2. Informujeme Vás tak rýchlo ako sa len dá… rokovaním sa včera nič neskončilo, nasledovala tlačovka, naše zasadnutia, analýzy postupu a najmä uvedomenie si CELÉHO VEDENIA ZAP, že nemôžeme USTÚPIŤ a SKLAMAŤ nielen vás, všetkých vytrvalých, ale ani nás, ktorí za vás bojujeme. V ZAP-e robia/robí ľudia/človek pre 2000 poskytovateľov, ktorí má žiaľ tiež len 2 ruky, dve nohy a jednu hlavu… keď telefonujem, nemôžeme písať, keď rokujem, nemôžem písať…..A verte, že ja, ani vedenie ZAP nespí (ak vôbec) a nefunguje o nič lepšie ako vy ostatní. Napriek tomu sme presvedčení, že tento boj dobojujeme. A veríme, že úspešne. I s vami všetkými, ktorí nás podporuje.
  3. Nie je nám vôbec jasné, prečo teraz, keď máte za december deklarované úhrady, chcete podpísať??? Prečo teraz, keď vám nič nehrozí a ide už len o princíp a vaše postavenie v spoločnosti, o ktoré teraz bojujeme? Aj 30.12. je deň….
  4. Včera sa nič neskončilo, IDEME ĎALEJ. MY v tomto boji už viac neustúpime, ani nemôžeme. Od pondelka ideme medzi vás, statočných a odhodlaných do krajov. Plán stretnutí dostanete cez víkend.
  5. Mňa osobne najviac mrzí to, že z Vašich vyššie uvedených komentárov vyplýva, že zlyhal ZAP, že VšZP má navrch…. AROGANCIA, NADRADENOSŤ, SEBECKOSŤ A OSOBNÉ ZÁUJMY NIKDY nebudú mať navrch!!!
  6. OPAKUJEM, ŽE ZAP IDE ĎALEJ. A veríme, že aj s Vašou podporou.

  • Jana Priputníková

   Vďaka za reakciu … len na vysvetlenie:
   1. Áno, návrhy dodatkov máme, ale tie predsa ZAP doporučoval nepodpísať, tak som si myslela, že ide o nejaké iné upravené dodatky. Myslela som, že sme chceli bezlimitné prostredie pre ŠAS napr. (pretože ja som ŠAS, tak vravím za ŠAS) a nie bezlimitnosť len prvé 3 mesiace. Aj na TB ZAP deklaroval, že jeho predstava je takáto. Takže sorry, nemohla som tušiť, že teraz ZAP súhlasí s týmito istými dodatkami, ktoré boli vtedy pre nás neakceptovateľné.
   2. Viem, že niektorí kolegovia dostali prezentáciu od VšZP s ponukou cien, ktorú ste im 5.12. posielalu do mailu. Ale nedostali sme to všetci!? Chceme byť len v obraze, aby sme sa zorientovali a vedeli, o čo sa vlastne aktuálne hrá … Apropo, veľmi si vážim Vašu prácu a práve preto som doposiaľ nezmluvná! Ale ak posielate niektorým, prečo nie všetkým?
   3. Z mojich príspevkov nevyplýva, že chcem teraz podpísať, naopak, písala som a dotazovala som sa v závere o ev. postupe ako pokračovať prípadne ako nezmluvní …
   4. Z komentárov nevyplýva, že zlyhal ZAP, len práve pre nejasnosti vyššie uvedené, som mala pocit, že sme svojím postojom vlastne nepostúpili nikde – z Vášho príspevku asi vyplýva, že chceme podpísať vlastne pôvodné návrhy, usilujeme sa len o doplatenie toho, čo iní už vlastne majú (a náš boj je vlastne teraz hlavne o tom, aby sme dostali aspoň to). A ako si mám vysvetliť to, že naším „úspechom“ bude vlastne to, čo ostatní už majú? Nebol náš zásadný postoj postavený práve na tom, že chceme niečo viac a kvalitatívne iný vzťah pri uzatváraní zmlúv do budúcnosti? Ospravedlňujem sa, ak to chápem nesprávne, ale takto som to z Vášho príspevku pochopila …
   6. Nemienim zatiaľ nič podpisovať, doposiaľ som bola vždy zástancom ZAP a obhajovala som ho aj pred všetkými, ktorí nevideli zmysel organizovania sa v ňom, mám len čudné pocity z celého toho … a trochu mi došli argumenty o tom, o čo vlastne sme bojovali a ešte stále bojujem (vyzerá, že to nie sú tie isté veci)

   • Zuzana Dolinková

    1. Áno, dodatky sme nepodpísali, lebo obsahovali 2 cenové prílohy – jedna platná od 1.12.2018 a druhá od 1.1.2019. Návrh od 1.1. 2019 zástupcovia ZAP vyhodnotili ako akceptovateľný, ale tak ako píšeme aj v liste ministerke, považujeme ho stále za nedostačujúci.
    2. Prezentáciu VšZP dostalo odo mňa len vedenie ZAP, nebola plošne posielaná všetkým. Na margo toho, len aby ste vedeli, ako prvé rokovanie so ZAP 4.12.2018 uviedla generálna riaditeľka VšZP, že sme sa tu zišli len preto, lebo „nevieme čítať zmluvy“…. len, aby ste mali predstavu, ako sa konštruktávne rokuje a komunikuje so súčasným vedením VšZP.

    Pani doktorka, všetci, ktorí sme do tohto išli, išli sme preto, lebo sme si navzájom verili. A my vám veríme stále. Všetký, ktorí nás podporujú ešte aj dnes. Dokonca sme chvíľu verili aj Zdravite, že si váži svoju prácu a že keď už nie inokedy, teraz je ten správny čas, že seba i nás navzájom podporia. Zdravita však naopak, išla s našim návrhom požiadaviek rovno do VšZP a VšZP im ho veľkoryso predložila rovno k podpisu. Ak by ZAP nebol vo výpovediach, ani návrh zmlúv od 1.1. by nebol taký aký je teraz pre celý ambulantný sektor. ZAP napriekt tomu, že vie, že naše pôvodné požiadavky sú opodstatnené a adekvátne, má záujem sa s VšZP dohodnúť. Chce hľadať cestu možných kompromisov. Doplatenie úhrad od 1.7.2018 bol jedným z nich. A aj tým posledným, pod ktorý nie sme ochotný ísť. Ak teraz budeme/budete naďalej jednotní a vytrvalí, bude však možno doplatenie 2. polroka 2018 len naozaj minimom toho, čo povedie k dohode.
    Verím, že v najbližšíích dňoch sa s vami všetkými vytrvalými stretneme a osobne všetky možné scenáre detailnejšie preberieme.
    Prosím, vydržať, nepodpisovať. Chápem, že všetci sme/ste pod tlakom a v strese. Sme v tom ale spolu… A spolu to dáme.
    Pekný víkend.
    Dolinková

    • Jana Priputníková

     Ďakujem za odpoveď. Ako vidíte, my sme pripravení pokračovať a podržať Vás, len potrebujeme byť možno trochu viac informovaní (možno vy stačilo v krátkosti a len zásadné veci a posuny, či stagnácie v jednaní),lebo potom neistota a neinformovanosť pripravuje dobrú pôdu na postupnú rezignáciu. To, že sme doposiaľ mnohí nepodpísali (a možno mnohí zvažujeme aj nezmluvný vzťah v budúcnosti), značí, že veríme našim spoločným ideálom a tomu, čo bolo deklarované na začiatku, keď sme do toho vstupovali.
     My už nemáme čo stratiť, len získať.
     Oddýchnime cez víkend a potom s čerstvou hlavou a novou silou späť do „arény“. Pekný víkend aj Vám.

 15. Mariana Hamzová

  Prosím Vás, všetci máme predsa predsedov krajov, kontaktujte ich, ak Vás niečo zaujíma.

  Vedenie ZAPu naozaj robí, čo môže, myslím, že skutočne ani nespí.

  Potrebujú aj Vašu podporu a pochopenie, ide o spoločnú vec.

  Uvedomte si, že tiež majú svoju prácu,do ktorej denne chodia/pacientov/, rodinu, a jedny nervy,
  Vidíme, ako do nich všetci kopú, vrátane médií.
  Držme si navzájom palce, podporujme sa, nech sa napríklad aj Zdravita hanbí, lebo my dokážeme byť jednotní a nešplháme sa po chrbtoch iného nahor. a hlavne sa neznižujeme k lacnému ohováraniu.
  Osobne si myslím, že to, čo dokázal ZAP a jeho členovia, by Zdravita nedokázala. Nemá na to…

Pridať komentár