Tlačová správa ZAP: „Preddavok ani pôžička na úhradu zdravotnej starostlivosti NIE JE opatrením na zabezpečenie fungovania ambulantného sektora“ (27.3.2020)

 

Vážení členovia Zväzu ambulantných poskytovateľov!

 

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) dnes dňa 27.03.2020 vydal Tlačovú správu: Preddavok ani pôžička na úhradu zdravotnej starostlivosti NIE JE opatrením na zabezpečenie stabilizácie fungovania ambulantného sektora a udržanie siete poskytovateľov ambulantnej zdravotnej starostlivosti počas pandémie v súvislosti s COVID-19, ani po jej skončení.

ZAP zásadne odmieta navrhnutý preddavkový spôsob úhrad poskytovateľom ambulantnej zdravotnej starostlivosti v súvislosti so šírením pandémie COVID-19, ktorého cieľom má byť zabezpečenie dlhodobej stabilizácie financovania a kontinuálnej udržateľnosti chodu ambulantného sektora.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

8 thoughts on “Tlačová správa ZAP: „Preddavok ani pôžička na úhradu zdravotnej starostlivosti NIE JE opatrením na zabezpečenie fungovania ambulantného sektora“ (27.3.2020)

  1. Nerozumiem spôsobu financovania a mam pocit diskriminácie. Všeobecní lekári priznávajú a dokazujú že im stačí pracovat cez telefón. V médiách to bolo takto prezentované. Paušál majú zaplatený na 100 %. Špecialista pri práci na telefón nedostane zaplatené ani na nájom. Peniaze zostanú ako zisk pre poisťovňu.. Tento spôsob spôsobuje iba vytváranie priestoru na vzájomnú nevraživosť. Co robí SLK?

  2. Súhalsím a pridávam sa k mojim predrečníkom, ŠAS nemôže fungovať takýmto spôsobom, už teraz sú naše podmienky v porovnaní s VLD a VLDD vysoko podhodnotené (a to nepíšem s pocitmi nejakej „nenávisti“ či zlosti voči prvej línii, ale s pocitom skrivodlivosti, ktorá bola vytvorená dlhými rokmi nevenovania pozornosti ŠAS, hlavne niektorým „vymierajúcim“ špecializáciám, o ktoré prejavuje záujem čoraz menej mladých lekárov pretože sú podhodnotené ešte aj voči ostatným špecializáciám … ale to tu nejdem teraz riešiť). Pravidlá „pomoci“, ako sú teraz navrhované sú likvidačné a namiesto sedenia v ambulancii „pod telefónom“ môžem od 1.4.2020 rovno zavrieť ambulanciu, efekt bude ten istý, len s tým rozdielom, že ZP si budú musieť nájsť najbližšieho špecialistu a to sa ani im, ani pacientom vôbec nebude páčiť, lebo môžu dochádzať aj 50, aj 80, aj 100km a navyše s čakacímí dobami na odborné vyšetrenie aj 3-4 mesiace. Lebo tak to teraz reálne vyzerá v rámci mojej špecializácie! Ale to teraz nie je na programe dňa …
    Takže pripájam sa k všetkým nespokojným s doterajším návrhom ZP a budem s napätím očakávať ďalší vývoj. Ak ZP ani teraz nepochopia závažnosť situácie, tak potom naše zdravotníctvo padne v najbližšom čase prinajmenšom na 1 koleno (ktorým je ŠAS sféra) určite!

  3. Dobrý deň. Súhlasím so všetkým, čo ste tu povedali. Prosím vás, nevyhrocujte situáciu medzi praktikmi a nami, lebo vzťahy medzi dvoma líniami sú už napäté, podľa toho, čo mi hovoria kolegovia z iných okresov, niekde je to hodne napäté! Súhlasím s tým, za čo bojujeme, skúsiť vybojovať aspoň 50% limitu v paušáli na prechodný čas. 75% by bolo nádherné… My sme dnes začali robiť v obmedzenom režime, uvidíme, ako sa to bude dať, ja som FBLR, Stará Ľubovňa. Držím nám všetky prsty!! Eva Svrčková

    1. Evi, nik z nás nevyhrocuje situáciu medzi praktikmi a nami, veď sa potrebujeme navzájom! V našich komentároch sme len naznačili, že kým PLD a PLDD majú istotu príjmov počas krízy (lebo paušál), my ju zďaleka nemáme a ani nikdy mať nebudeme pri súčasnom nastavení hodnotenia ŠAS na základe iba výkonov. Vlastne ani nie je jednota, ako máme fungovať teraz ďalej, keď sa pomaly uvoľňujú do činnosti niektoré malé prevádzky a služby – či robiť tiež v obmedzenom režime aj odkladné veci (o čom tiež zvažujem) alebo vydržať len na telefóne + akútne veci … v tom prípade ale, príjem minimálny!

  4. Plne súhlasím, mám internú ambulanciu a amb.odd. FBLR – to je kompl.zavreté už 3.týždeň… Personál je na platenom voľne maximálne marec to z rezervy zvládneme,. ale ani deň viac. Myslím, že robíme všetko preto,aby sa nákaza nešírila lavínovite a aby sme to aj s našou pomocou zvládli.Paušálna úhrada 75ˇ%+ 100% za uskutočnenú zdr.starostlivosť je viac ako oprávnená

Pridaj komentár

Začnite písať... Pre zrušenie stlačte ESC.

Na začiatok