Tlačová správa – ZAP vytýka celoplošnému testovaniu chýbajúcu garanciu bezpečnosti zdravia a odpoveď na otázku, čo bude po testovaní? (28.10.2020)

ZAP

TLAČOVÁ SPRÁVA

 

ZVÄZ AMBULANTNÝCH POSKYTOVATEĽOV VYTÝKA CELOPLOŠNÉMU TESTOVANIU CHÝBAJÚCU GARANCIU BEZPEČNOSTI ZDRAVIA A ODPOVEĎ NA OTÁZKU, ČO BUDE PO TESTOVANÍ?

 

(Bratislava, 28. októbra 2020)

Zväz ambulantných poskytovateľov nie je ani 3 dni pred konaním celoslovenského plošného testovania stále presvedčený o tom, či má vláda túto operáciu pod kontrolou čo sa týka garancie bezpečnosti ochrany života a zdravia občanov, vrátane testujúceho personálu?

Zároveň ZAP nie je presvedčený o zabezpečení dostatočnej logistiky procesu testovania tak, aby splnilo svoj účel v počte otestovaných občanov, ktorý vláda touto akciou sleduje.

Vzhľadom k tomu, že celoplošné testovanie nariadila vláda, a to v čase trvania núdzového stavu považujeme za legitímne, že aj osobné ochranné pracovné pomôcky zabezpečí na celoplošné testovanie štát zo Štátnych hmotných rezerv.

Návrh odmien zdravotníkov za účasť na testovaní už nechceme opakovane komentovať, pretože ten nám dáva skutočne dokonalý obraz o tom, ako si vedenie tejto krajiny zdravotníkov a zdravotníctvo váži.

Napriek tomu, že Ministerstvo zdravotníctva prosí všetkými dostupnými kanálmi zdravotníkov, aby sa celoslovenského testovania zúčastnili, nebolo ambulantným lekárom umožnené, aby odbremenili odberné miesta testovaním na svojich ambulanciách. Argumenty, ktorými bolo toto rozhodnutie podložené sú len prázdne frázy, ktoré dehonestujú prácu ambulantného lekára. Ak je jediný dôvod, prečo sa poskytovatelia ambulantnej zdravotnej starostlivosti nemôžu prostredníctvom svojich ambulancií podieľať na testovaní len to, že ide o logistický problém s certifikátmi a odovzdávaním údajov o testovaní do NCZI, toto považujeme za zlyhanie pripravenosti celoplošného testovania na plnej čiare. Medializované vyhlásenie, že výsledok testovania realizovaného lekárom v zdravotníckom zariadení je neplatný, a to bez predloženia konkrétneho medicínskeho dôvodu, považujeme za nebezpečný a neakceptovateľný precedens.

 

Zuzana Dolinková, prezidentka ZAP:

,,Nevieme, čo dnes vláda vlastne chce? Aby zdravotníci skutočne personálne pomohli v záujme dosiahnutia spoločného cieľa alebo aby len prispeli svojou účasťou k operácii, o ktorej sme presvedčení, že nemá žiadny finálny plán a neprináša odpovede na nami opakovane položené otázky, čo bude v pondelok po testovaní?“

 

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Stiahnuť tlačovú správu

3 thoughts on “Tlačová správa – ZAP vytýka celoplošnému testovaniu chýbajúcu garanciu bezpečnosti zdravia a odpoveď na otázku, čo bude po testovaní? (28.10.2020)

 1. Testovanie celkom určite nebude „šibnutie čarovným prútikom“ , no čiastočnú odpoveď už ZAP uviedol:
  „potenciálne môže výrazne pomôcť zvládnuť prudký nárast ochorení a tým chrániť zraniteľné skupiny obyvateľov ako aj zdravotníkov, bez ktorých skolabuje celá zdravotná starostlivosť“ /citácia z nedávneho článku na stránke ZAP/
  …A akáže je tá správna odpoveď na otázku, čo bude ďalej bez testovania? Vieme z praxe, že veľa epidemických chorôb sa správa nevyspytateľne, o covide to platí dvojnásobne. Idem testovať v dobrej viere plniť svoje poslanie…

 2. Dostal som mailom odpoveď ZAPu na môj príspevok, v podobnom duchu, ako je článok. Odpoveď naň mi neprešla. Vzhľadom k tomu ju uvediem tu:
  „Ďakujem za reakciu, Dovolím si reagovať na Vami uvedené skutočnosti.
  Som z Oravy. Počas minulého víkendu som v našej dedine /Zuberec/ testovať nebol, robili to hlavne vojaci, no na teste som bol. Tento víkend idem testovať. V reakcii na Vaše fakty, pár poznámok.
  Buďme radi, že sa toho chytila armáda a že bola ochotná sa do toho pustiť. Ak by sa to organizovalo cez iné štátne inštitúcie, tak mi verte, že nič z toho nebude! Do prípravy a organizácie by bolo zapojených veľa rôznych inštitúcií, veľa „múdrych“ / skôr mudrujúcich/ ľudí, nekonečné zmätky, nekonečné prípravy, vydávanie nariadení, možno i tvorba zákonov, skrátka „beh na dlhú trať“! A „čas“ je v tejto situácii veľký neprajca úspechu. Armáda do toho skočila zhurta, zobrala to tak „predpotopne“ byrokraticky, žiadne počítače, programy, žiaden UZIŠ a verte neverte „šlo to“! V situácii, akej sa nechádzame, treba konať a armáda do toho šla. Jednoduchá logistická príprava.
  Vôbec som nemal pocit, že by priebeh testovania, ako to bolo zorganizované, niekoho ohrozoval na zdraví.
  Spomínate obvodných lekárov… To si snáď naozaj myslíte, že by sa do toho dobrovoľne hrnuli? S priemerným vekom nad 50 r? To obvod. lekári myslia vážne? Však nie. V Čechách im testovanie chceli „hodiť na krky“. Veľmi rýchlo sa z toho vyzuli.
  Situácia je natoľko vážna, že je najvyšší čas niečo robiť! Karantény? trasovanie? „inteligentná“ karanténa? Hlavne by som čakal, že stavovské organizácie celý projekt podporia zaujmú pozitívny postoj. Namiesto toho každá „načo, prečo, netreba, je to zlé, nemá to význam, Ag testy sú nanič, vláda tomu nerozumie….“ a čo ja viem ešte čo. Tak teda keď je to celé nafigu, tak čo treba urgentne robiť? Nič? Syn robí na internom v Trstenej. Denodenne covid pneumónie, celé dni v práci v skafandri. Viete čo? Príďte sa pozrieť na nejakú periférnu internu, poprípade do služby a pochopíte, prečo som napísal reakciu v tomto znení. ..“

  1. Dobrý deň pán doktor.
   Pozdravujem vás. Nevesta sa vrátila z testovsnia z Oravy, je na antibiotikach, vojaci to zvladli, vyznam vidi a syn sa chystá teraz. Okrem ineho to vidia hlavne ako pomoc personálu v nemocniciach, ak nastane čoho sa obávame . .
   Pokojný deň

Pridaj komentár

Začnite písať... Pre zrušenie stlačte ESC.

Na začiatok