Viac ako 1 300 lekárov vyzvalo verejnosť k očkovaniu

ZAP

„Drahí spoluobčania, priatelia, všetci tí, ktorí ešte stále váhate, či sa dať zaočkovať proti COVID-19, my zdravotníci a zdravotníčky pracujúci na covid oddeleniach po celom Slovensku sa denne pozeráme do očí ľuďom, ktorí nevládzu dýchať. Pýtajú sa nás, prečo sú práve oni tí, ktorí boj s COVID-19 prehrávajú. Mnohí z nich sa ešte nedávno obávali očkovania a toto ochorenie, naopak, podceňovali. Dnes by dali všetko za to, aby sa rozhodli inak.

Naša práca v tejto vlne začína byť extrémne náročná nielen fyzicky, ale predovšetkým duševne a ľudsky. Nevieme sa ubrániť slzám nad lôžkami čoraz mladších neočkovaných pacientov, ktorým už nedokážeme pomôcť. Nedá sa prestať myslieť na to, že ich odchod nie je len predčasný, ale najmä zbytočný.

Plnia sa nám nemocnice ľuďmi, ktorí v nich nemuseli byť. Mnohí z nich prežívajú mimoriadne ťažký priebeh ochorenia, týždne odlúčenia od svojej rodiny a neistotu, ako to skončí. Nezriedka to končí tak, že nám títo ľudia umierajú a my im už nedokážeme pomôcť. Je to neopísateľný pocit bezmocnosti a zúfalstva.

Lôžka, na ktorých ešte pred pár týždňami ležali pacienti s inými ochoreniami, obsadzujú pacienti s COVID-19. Aj keď sa veľmi snažíme, starostlivosť o necovidových pacientov sa čoraz viac obmedzuje. Pribúdajú oddelenia a nemocnice, ktoré sú nútené odkladať plánované a odkladné zákroky. Je nás málo, pacientov je čoraz viac a my už prestávame vládať.

Väčšina úmrtí na COVID-19 patrí do skupiny odvrátiteľných úmrtí, kedže sa im očkovaním dalo zabrániť. Žiaľ, medzi obeťami pandémie budú aj tí, ktorí sa pre obsadenosť nemocníc covid pacientmi nedostanú včas k primeranej lekárskej starostlivosti. Očkovaním teda môžeme zabrániť aj nadbytočným úmrtiam na iné diagnózy.

Drahí spoluobčania, priatelia, všetci tí, ktorí ešte stále váhate, či sa dať zaočkovať proti COVID-19. My zdravotníci a zdravotníčky pracujúci na covid oddeleniach po celom Slovensku vás prosíme o dôveru a o pomoc. Dôsledky covidu máme dennodenne pred očami, ľudia s ťažkým priebehom umierajú v našich rukách. Očkovanie nieje politická otázka, je to medicínska otázka. Na covid oddeleniach sme takmer všetci lekári a lekárky zaočkovaní, vedľajších účinkov očkovania sa netreba obávať, vakcíny sú bezpečné a v praxi osvedčené.

S týmito skúsenosťami, v stave veľkej fyzickej a psychickej vyčerpanosti a s obavami z toho, čo nás ešte len čaká, vás prosíme, dajte sa zaočkovať. Nie je dôvod sa toho obávať, ale je veľa dôvodov obávať sa ťažkého priebehu ochorenia COVID-19 v nemocnici. Vieme, o čom hovoríme. Prosíme vás, pomôžte nám COVID-19 poraziť.“

One thought on “Viac ako 1 300 lekárov vyzvalo verejnosť k očkovaniu

 1. Je najvyšší čas, aby ZaP vyzval – k očkovaniu všetkých svojich členov
  – vyzval ľudí k očkovaniu
  – vyzval vládu aby zaviedla povinné očkovanie aspoň vybraných skupín
  -aby ZaP vyzval svoju minulú predsedníčku, aby medzi opozičnými politikmi,
  medzi ktorých už patrí, aktívne presadzovala provakcinačnú politiku.
  Prečo to píšem? Lebo sa nechcem stať covid obeťou na oltári svojej profesie…S pozdravom.

Pridaj komentár

Začnite písať... Pre zrušenie stlačte ESC.

Na začiatok