Vypracujme si systém a poskytnime si vzájomné výhody vo svojej sieti poskytovateľov. Kontaktujme sa, buďme kolegiálni a doprajme si navzájom!

Tlačové vyhlásenie ZAP na podporu primárnych pediatrov

Zväz ambulantných poskytovateľov plne podporuje výzvu “Počúvajte primárnych pediatrov“, v ktorej pediatri žiadajú o urýchlené riešenie neudržateľnej situácie vzhľadom na personálnu krízu. Rovnako sa plne stotožňujeme so zámerom Ministerstva zdravotníctva SR, ktoré predložilo návrh na skrátenie ordinačných hodín a zlúčenie personálne neudržateľných pevných bodov Ambulantnej pohotovostnej služby.

MUDr. Jaroslava Orosová, prezidentka ZAP: „Zníženie počtu bodov APS ich zlúčením, je vzhľadom ku kritickému nedostatku všeobecných lekárov pre deti a dorast jediný spôsob ako zachovať fungovanie APS a zároveň aj chod ešte existujúcich ambulancií. Ide o snahu zabrániť zatváraniu pediatrických ambulancií a teda zániku preventívnej a diagnosticko-liečebnej činnosti v tomto odbore. Na Slovensku aktuálne chýba jedna pätina minimálneho potrebného počtu primárnych pediatrov. Okrem toho, viac ako päťdesiat percent pediatrov sú toho času pracujúci dôchodcovia, mnoho krát naozaj v úctyhodnom veku s vážne podlomeným zdravím, za ktorých v ambulanciách niet náhrady. Títo lekári cez deň pracujú v ambulancii a následne bez prestávky zahajujú službu na APS v trvaní do 22.00 hod., pričom ďalší deň opäť ošetrujú detských pacientov vo vlastnej ambulancii. V niektorých regiónoch sa lekári vzhľadom k nenaplnenej sieti ambulancií striedajú v APS niekoľko krát za mesiac, čo je neudržateľné tempo, ktoré nevyhnutne povedie k zatvoreniu ešte existujúcich ambulancií.“ Zároveň sme presvedčení, že zlúčenie APS ako i skrátenie ordinačných hodín bude mať podstatne menší dopad na dostupnosť zdravotnej starostlivosti či zaťaženie nemocníc v porovnaní s reálne hroziacim rizikom zatvárania desiatok pediatrických ambulancií bez náhrady, ktoré by svojich pacientov už neošetrili vôbec.

Výzva Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti “ Počúvajte primárnych pediatrov”

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

2 komentáre

 1. Ivan Haluška

  Pohotovosti môžu byť do 21,00 hod. – kompromis, keď treba predsa len šetriť nemocničných lekárov
  v službe. 1-3 pacienti medzi 20,00 – 22,00 ale z každej pohotovosti v spáde?

 2. Je nehoráznosť rušiť pohotovosti tak, že niektoré deti budú mať pohotovosť na 50 km.
  Veď keď dieťa potrebuje komplexnejšie vyšetrenie, tak je odoslané do nemocnice. Bežné problémy
  vyriešia v spádovej pohotovosti.
  Lekár z pohotovosti nikdy neodosiela pacienta na RTG vyšetrenie, pacienti sa nevracajú na pohotovosť s výsledkom.

Pridať komentár